Loyola University Chicago

- Navigation -

Loyola University Chicago

Registrar

School of Law

First Class Assignments for Fall 2015 Semester

Professors

Name Course Time Phone/E-mail
Matthew J. Adair Advocacy, Section 23 (Law 410-023) Th 5:00-7:00
Michael Alkaraki Advocacy, Section 25 (Law 410-025) Th 5:00-7:00
Judge Robert Anderson Family Law (Law 245-001) M 6:00-9:00
Nina Appel Torts (Law 162-003) TU TH 10:00-12:00
Neil Benchell Patent Law Litigation (Law 277-001) Th 7:00-9:00
Mary Bird Street Law (Law 312-001) Tu 12:00-2:00
Joseph Bonaccorsi and Mary Clare Bonaccorsi Advocacy, Section 6 (Health Law) (Law 410-006) M 7:00-9:00
John Breen Professional Responsibility (Law 414-001) M W 10:30-12:00
John Bronsteen Law and Psychology (Law 127-001) Tu 3:00-5:00
Samuel Brunson Federal Income Tax (Law 280-002) M W 12:30-2:00
Katelin Buell Advocacy, Section 3 (Law 410-003) Tu 7:00-9:00
Shannon R. Burke Advocacy, Section 5 (Law 410-005) M. 12:00-2:00
Geoff Burkhart Advocacy, Section 17 (Law 410-017) W 5:00-7:00
Charmaine Butler Legal Writing I, Section 16 (Law 190-016) W 12:00-2:00
Charmaine Butler Legal Writing I, Section 24 (Law 190-024) W 2:00-4:00
Christine Chabot Sales (Law 524-001) TuTh 10:30-12:00
Christine Chabot Administrative Law (Law 221-002) MW 10:30-12:00
Jean Cocozza Advocacy, Section 11 (Law 410-011) Tu 5:00-7:00
Sacha Coupet Child, Parent & State (Law 601-001) Th 5:00-7:00
Sacha Coupet Torts (Law 162-004) M 7:30-9:00, W 7:00-9:00
Joseph Cronin Advocacy, Section 22 (Law 410-022) Tu 7:00-9:00
Andrew Cripe Employment Law Counseling (Law 577-001) M W 11:00-12:30
Atanu Das Cyber Law (Law 244-001) M W 7:30-9:00
Atanu Das Patent Prosecution Seminar (Law 506-001) M W 6:00-7:00
John Dehn Criminal Procedure: Investigation (Law 240-002) M 7:00-9:00, W 6:00-7:00
Laura De Sanctis European Union Law (Law 568-001) W 3:00-5:00
Lisa Diaz Legal Writing I, Section 22 (Law 190-022) M 6:00-8:00
Michael P. DiGiannantonio Advocacy, Section 9 (Law 410-009) M 7:00-9:00
Andrew Dougherty Legal Writing I, Section 17 (Public Interest) (Law 190-017) W 7:00-9:00
Xavier Espejo Spanish for Lawyers (Law 275-001) Th 7:00-9:00
Teresa Frisbie Mediation Advocacy (Law 406-001) Tu 4:00-7:00
Lori Fulton Legal Writing I, Section 21 (Law 190-021) W 3:00-5:00
Lori Fulton Legal Writing I, Section 1 (Law 190-001) W 12:00-2:00
Eileen Geary Legal Writing I, Section 8 (Law 190-008) Tu 7:00-9:00
Mike Gentithes Advocacy, Section 10 (Law 410-010) Tu 5:00-7:00
Tatia Gibbons LaForme Advocacy, Section 19 (Law 410-019) W 5:00-7:00
Amy Kappeler Gingold Legal Writing I, Section 7 (Law 190-007) Th 12:00-2:00
Jean Godfrey Advocacy, Section 13 (Law 410-013) Tu 5:00-7:00
Jacob Goldstein Advocacy, Section 4 (Law 410-004) M 5:00-7:00
Grant, Keefe, Mitzenmacher, Norton, and Scott First Year Legal Research
Doug Green Mediation Workshop (Law 625-001) October 17-18, 2015
Edward M. Greenwald Legal Writing I, Section 23 (Law 190-023) Tu 7:00-9:00
James Grogan Professional Responsibility (Law 414-002) Tu 7:00-9:00, Th 6:00-7:00
Meghan Halleron Legal Writing I, Section 13 (Law 190-013) Th 12:00-2:00
Thomas Haney International Law and Practice (Law 372-001) Tu Th 1:30-3:00
Thomas Haney International Human Rights (Law 294-001) M W 1:30-3:00
Zelda Harris Evidence (Law 210-001) M W 10:00-12:00
Kathleen Hirsman Special Education Law and Advocacy (Law 426-001) W 5:00-7:00
Cynthia Ho Civil Procedure (Law 113-002) Tu Th 2:00-4:00
Cynthia Ho Intellectual Property Law (Law 377-001) M W 2:00-3:30
David E. Hollar Advocacy, Section 24 (Law 410-024) W 7:00-9:00
Ridgely J. Jackson Legal Writing I, Section 19 (Law 190-019) Th 12:00-2:00
Michael Kaufman Civil Procedure (Law 113-004) M 6:00-7:20, Th 6:00-8:10
Thomas Keefe Advanced Legal Research (Law 290-001) W 6:00-7:00
Travis J. Ketterman Advocacy, Section 15 (Law 410-015) Th 1:00-3:00
Barry Kozak Elder Law (Law 397-001) Tu 7:00-9:00
Lea Krivinskas-Shepard Consumer Law (Law 254-001) M 3:00-5:00
Lea Krivinskas-Shepard Bankruptcy (Law 233-001) Tu Th 3:00-4:30
Elizabeth Opper Kraemer Legal Writing I, Section 25 (Law 190-025) Th 12:00-2:00
The Honorable Diane Larsen Advocacy, Section 8 (Law 410-008) Tu 5:00-7:00
Brett E. Legner Advocacy, Section 18 (Law 410-018) Th 5:00-7:00
Robert Lehrer Remedies (Law 330-001) Tu 6:00-7:00, Th 7:00-9:00
Julie Leichtman Legal Writing I, Section 10 (Intellectual Property) (Law 190-010) Tu 7:00-9:00
Greg Leighton and Rob Leighton Advocacy, Section 7 (Intellectual Property) (Law 410-007) Tu 5:00-7:00
Jane Locke Torts (Law 162-002) M W 2:00-4:00
John McCormack Real Estate Conveyance (Law 253-001) M W 3:30-5:00
Matthew McCrobie Legal Writing I, Section 15 (Law 190-015) Th 7:00-9:00
Patrick McFadden Property (Law 152-002) Tu Th 10:00-12:00
Patrick McFadden Estates (Law 250-001) Tu 6:00-7:00, Th 5:00-7:00
Margaret Moses International Business Transactions (Law 371-001) Tu Th 10:30-12:00
Margaret Moses International Commercial Arbitration and the CISG (Law 841-001) Tu Th 3:00-4:30
Nancy Nicol Legal Writing I, Section 11 (Law 190-011) W 5:00-7:00
April J. Oboikowitch Advocacy, Section 12 (Law 410-012) Tu 12:00-2:00
Mallory O’Connor Legal Writing I, Section 12 (Child Law) (Law 190-012) M 7:00-9:00
Bishop Thomas Paprocki Canon Law and Catholic Health Care (Law 213-001) F 10:00-12:00
Alan Raphael Criminal Procedure: Investigation (Law 240-001) M W 2:00-3:30
Kevin Rasp Legal Writing I, Section 6 (Health Law) (Law 190-006) W 7:00-9:00
Henry Rose Property (Law 152-001) M W 2:00-4:00
Nadia Sawicki Torts (162-001) MW 10:00-12:00
Anna Eisner Seder Legal Writing I, Section 9 (Law 190-009) Tu 11:00-1:00
Carina M.C. Segalini Legal Writing I, Section 14 (Law 190-014) Tu 5:00-7:00
Karen Shaw Legal Writing I, Section 2 (Health Law) (Law 190-002) Tu 5:00-7:00
Megan Sheridan Advocacy, Section 16 (Law 410-016) M 7:00-9:00
Honorable Darryl Simko Legal Writing I, Section 4 (Law 190-004) Tu 5:00-7:00
Lawrence Singer Health Care Business and Finance (741-001) Tu 5:00-7:00, Th 4:00-5:00; (741-002) Tu 5:00-7:00, Th 5:00-6:00
Ruta Stropus Bar Exam Writing Skills (Law 194-001) Tu 7:00-9:00
Barry Sullivan Supreme Court Seminar (Law 181-001) M 2:00-5:00
Richard Witkowski and Michael Novy Federal Tax Clinic (Law 483-001) Tu 10:30-12:30
Sarah Toney Legal Writing I, Section 20 (Law 190-020) Sat 10:00-12:00
James F. Tozzi Advocacy, Section 20 (Law 410-020) Th 5:00-7:00
Alexander Tsesis First Amendment Rights (Law 220-001) Tu Th 9:30-11:00
Emily Vaccaro Advocacy, Section 1 (Law 410-001) W 7:00-9:00
Anshuman Vaidya Legal Writing I, Section 18 (Law 190-018) Tu 5:00-7:00
Spencer Waller Civil Procedure (Law 113-003) M W 10:00-12:00
Spencer Waller Global Competition Law: Principles of Competition Law (Law 852-001) Online Course
Michele L. Wilk Legal Writing I, Section 5 (Law 190-005) Tu 10:00-12:00
Kendall Woods Legal Writing I, Section 3 (Law 190-003) Tu 7:00-9:00
Emily Vaccaro Advocacy, Section 2 (Law 410-002) Th 12:00-2:00
Keren H. Zwick Advocacy, Section 14 (Law 410-014) Th 7:00-9:00

Loyola

SCHOOL OF LAW REGISTRAR OFFICE
Philip H. Corboy Law Center · 25 E. Pearson Street Suite 1203 · Chicago, IL 60611 ·
312.915.7167 · E-mail: law-registrar@luc.edu

Notice of Non-discriminatory Policy