Loyola University Chicago

- Navigation -

Loyola University Chicago

Student Activities

School of Law

Loyola Mock Trial Awards

1976-77 National Trial Competition

Regional Champions, National Finalists, Outstanding Advocate
Stewart Dolin
Stuart Whitt
Cheryl Wright- Outstanding Advocate

 

1977-78 National Trial Competition

Team 1: Regional Champions, National Finalists, Outstanding Advocate
Linda Wawzenski- Outstanding Advocate
Marvin I. Bloom
Richard L. Rumsey 

Team 2: Regional Finalists, advanced to National round
Jill M. Metz Mark S. Knutson Barry A. Spevack

 

1978-79 National Trial Competition

Team 1: Regional Champions, National Quarterfinalists
Mary Kay Kelly Timothy J. Rivelli J. Kevin McCall

Team 2: Regional Finalists, National Semifinalists
William R. Hogan Susan M. Franzetti Gary W. Fresen.

 

1979-80 National Trial Competition

Team 1: Regional Champions
Daniel J. Roth Carmel M. Cosgrave Alan Barinholtz

Team 2: Regional Finalists, National Quarterfinalists
Michael J. Daley
David J. Walker
Karen Dorff

 

1980-81 National Trial Competition 

Regional Champions, advanced to National rounds
Dawn M. Cassie
Thomas J. Dwyer
Dominick W. Savaiano

 

1981-82 National Trial Competition 

Regional Champions, advanced to National rounds
Richard C. Shadyac
Brenda E. Yore
Catherine T. Crowley 

 

1982-83 National Trial Competition

Regional Champions, advanced to National rounds
Kathryn A. Bettasso
Louis C. Cairo
Peter D. Sullivan

 

1983-84 National Trial Competition

Team 1: Regional Champions, advanced to National rounds
Patricia Giannis
Deborah Golden 

Team 2: Regional Finalists, advanced to National rounds
Douglas Couleur
Jo Bonnell
Nicholas Anaclerio

  

1984-85 National Trial Competition

Team 1: Regional Semifinalists
Daniel Cronin Roseann Ossey Barbara Freeman

Team 2: Regional Semifinalists
Thomas Woodrow
Sharon Gaull
Mark Boyle 

 

1985-86 National Trial Competition 

Team 1: Regional Semifinalists
Daniel Burns Susan Irion Orvin Kacprzyk

Team 2: Regional Semifinalists
Pamela Cash Mary Ann Fuchs Alfred Spitzzeri

1986-87 National Trial Competition

Team 1: Regional finalists, advanced to National rounds
Lauren Freeman
Marc Martin
Anita Modak-Truran

Team 2: Regional finalists, advanced to National rounds
Nicholas Grapsas
John Power
Theodore Poulos


1987-88 National Trial Competition

Regional Champions, advanced to National rounds
Thomas Cushing
Kara Foster
Susan Mulholland


1988-89 National Trial Competition

Team 1: Regional finalists
Joan Greenwalt
Amy Hijjawi
Eileen Libby

Team 2: Regional finalists
Noreen Love
Peggy Roth
Mary Beth Snyder


1989-90 National Trial Competition

Team 1: Regional Champions, advanced to National rounds
Gary Bazydlo
Richard Fischer
Kevin Plunkett

Team 2: Regional Semifinalists
Rebecca Garber
Dan Hofmeister
James Hultquist


1990-91 National Trial Competition

Team 1: Regional finalists
William Boyle
Michael Leonard
Joseph Morford

Team 2: Regional finalists
Camille Khorram
Daniel Kotin
Mark Myhra


1991-92 National Trial Competition

Team 1: Regional Semifinalists
Timothy Brandhorst
Virginia Kendall
Stephen McKenna

Team 2: Regional Semifinalists
Keith Belzer
Amy Ostrander
Colleen Sims


1992-93 National Trial Competition

Regional Finalists
William Elward
Jamie Goldman
Deana Simon


1995-96 National Trial Competition

Regional Champions, National Champions
Matthew Miller
Jeff Soble
Robert Sweeney

1996-97 National Trial Competition

Regional Quarterfinalists
Matt Basil
Brian Hofeld
John Kocoras


1997-98 National Trial Competition

Team 1: Regional finalists
Rana Abbasi
Sarah Camper
Krista Hallberg

Team 2: Regional finalists
Renee Krawitz
Nicole Nocera
Peggy Ogarek


1997-98 Georgetown Invitational Mock Trial Competition

National Finalists
Sarah Fitzgerald
Alexander Gareeb
Joanne Hannaway
Erin Reilly


1998-99 National Trial Competition

Team 1: Regional Finalists
Sarah Fitzgerald
Alex Gareeb
Clay Stiffler

Team 2: Regional Semifinalists
Joanne Hannaway
Erin Lewis
Meredith Ringler


1999-00 National Trial Competition

Regional Semifinalists
Keith Brin
Jaime Doherty
Jacquese Scott


1999-00 American Association for Justice Mock Trial Competition

Regional Champions, advanced to National rounds
Heather Alwin
Andrew Goetsch
Amy Watroba
Laura Young


2000-01 American Association for Justice Mock Trial Competition

Regional Champions, advanced to National rounds
Brian Devilling
Lilla Makkai
Ann Mullarkey
Timothy O’Hara


2000-01 William W. Daniel Mock Trial Competition

National Champions, Best Advocate
Brian Devilling
Michael Ferrell- Best Advocate
Becky Long
Ann Mullarkey


2000-01 Michigan Invitational Mock Trial Competition

National Quarterfinalists
Lilla Makkai
Kathryn Markowsky
Brian O’Meara
Jay Sharkey


2001-02 American Association for Justice Mock Trial Competition

Regional Champions, advanced to National rounds
Brian Devilling
Lilla Daniels
Ann Mullarkey
Timothy O’Hara


2001-02 William W. Daniel Mock Trial Competition

National finalists, Most Professional Team Award
Wayne Creel
Lilla Daniels
Timothy O’Hara
Tiffany Tracy


2001-02 Georgetown Invitational Mock Trial Competition

Best Prosecution Brief, Best Advocate, National Semifinalists
Brian Devilling
Michael Ferrell- Best Advocate
Ann Mullarkey
Jay Scharkey.


2001-02 National Trial Competition

Regional Finalists
Brian Devilling
Ann Mullarkey
Timothy O’Hara

2001-02 Michigan Invitational Mock Trial Competition

Best Closing Argument
Michelle Bacher
Colleen Feeney


2002-03 National Trial Competition

Regional Champions, National Semifinalists
Tim Eirich
Jennifer McGinn
Ann Therieau


2003-04 American Association for Justice Mock Trial Competition

Regional Finalists
John Ellis
Sarah Gabis
Ram Natarajan
Jessica Scheller


2003-04 National Trial Competition

Regional Champions, advanced to National rounds
Amy Bouchard
Anastasia Pavich
Brian Monico


2003-04 William W. Daniel Mock Trial Competition

National Champions
John Ellis
Sarah Gabis
Anastasia Pavich
Anne Therieau


2003-04 Thurgood Marshall Mock Trial Competition

Regional Champions, advanced to National rounds
Saira Alikhan
Ja Rai Fancher
Elizabeth Hancher Edwards
Giovanna Long


2003-04 NACDL Cathy Bennett National Trial Competition

Best Advocate
Amy Bouchard


2004-05 American Association for Justice Mock Trial Competition

Regional Champions, advanced to National rounds
Mary Cusack
Ja Rai Fancher
Crystal Lee
Michael Weaver


2004-05 National Trial Competition

Regional Champions, advanced to National rounds
John Ellis
Giovanna Long


2004-05 Thurgood Marshall Mock Trial Competition

Regional Finalists, National Finalists
Saira Alikhan
Jessica Pipersburgh
Felisha Thomas
Nakeyia Williams


2004-05 NACDL Cathy Bennett National Trial Competition

National Champions
John Ellis
Ja Rai Fancher
Marina Santini
Dana Cox


2004-05 Georgetown Invitational Mock Trial Competition

National Finalists
Kathryn Cox
Mary Cusack
John Ellis
Crystal Lee

 

2005-06 National Trial Competition

Regional champions, advanced to National round
Crystal Lee
Givonna Long
Marina Santini


2005-06 NITA Tournament of Champions

National Semifinalists
April Gonzalez
Crystal Lee
Givonna Long
Benjeman Nichols


2005-06 Thurgood Marshall Mock Trial Competition

Regional Semifinalists
Ketura Baptise
Chrystan Carlton
Elgie Sims
Jeffrey Mathis


2006-2007 Texas Young Lawyers’ Association Mock Trial Competition

Regional Finalists
Katie Cunniff
Sean Russell
Radiance Ward


2006-2007 Thurgood Marshall Mock Trial Competition

Regional Finalists, Oralist Award
Dennericka Brooks - Oralist Award
Alyson Miller
Reginald Milton
Ashley Nall

2006-2007 National Institute for Trial Advocacy Tournament of Champions

Competition Semi-finalists
Conor Heaton
Nicole Highland
Kathryn Mackey
Katherine Neff


2006-2007 American Association for Justice Mock Trial Competition

Competition Quarterfinalists
Aaron Cole
Conor Heaton
Jim Lynch
Katherine Neff


2007-2008 American Association for Justice Mock Trial Competition

Regional Champions, National Quarterfinalists
Caitlin Cline and Megan Gordon


2007-2008 NITA Tournament of Champions

Competition Semi-finalists
Lindsay Drecoll
Aaron Cole Johnson
Nick Lane
Katie Mackey
Katie Neff
Sean Russell

2007-2008 William W. Daniels Mock Trial Competition

Competition Quarterfinalists
Caitlin Cline
Megan Gordon
Nick Lane
Katie Mackey


2007-2008 Georgetown White Collar Criminal Competition

Best Advocate
Kevin Horan
Aaron Cole Johnson
Erika Knierim- Best Advocate
Katie Neff


2008 National Civil Trial Competition

National Champions, Best Advocate Award, 2nd Place Advocate Award
Caitlin Cline- 2nd Place Advocate Award
Megan Gordon- Best Advocate Award
Anne Leigh
John McIlwee


2009 Texas Young Lawyers’ Association Mock Trial Competition

Team 1: Regional Champions, National Quarterfinalists
Erika Knierim
Anne Drushal
Danielle Luisi

Team 2: Regional Finalists
Caitlin Cline
Megan Gordan


2009 American Association for Justice Mock Trial Competition

Regional Champions, National Quarterfinalists
Jennifer Maurer
John McIlwee
Josh Traeger
Britni Tweedy


2009 Thurgood Marshall Mock Trial Competition

Regional Finalists, Advanced to National rounds
Philip Brigham
Asheena Cartman
Lauren Cherry
Danielle Powell


2008 National Trial Advocacy Competition

Best Advocate Award, Best Cross-examination Award
Kevin Horan
Erika Knierem
Danielle Luisi
Britni Tweedy- Best Advocate Award, Best Cross-examination Award


2009 William W. Daniel Mock Trial Competition

National Finalists, Award for Most Professional Team
Patrick Chinnery
Anne Drushal


2009 National Association of Criminal Defense Lawyer's
Cathy Bennett National Criminal Trial Competition

National Semi-finalists
Danielle Luisi
John McIlwee
Eva Sosnowska
Kathleen Sullivan


2009 National Civil Trial Competition

National Quarterfinalists
Amber Battin
Jaclyn Polsinelli
Paul Richardson
Britni Tweedy


2010 American Association for Justice Mock Trial Competition

Regional Champions
Amber Battin
Jaclyn Polsinelli
Eva Sosnowska
Kathleen Sullivan

2010 Texas Young Lawyers Association National Trial Competition

Team 1: Regional Finalists
Patrick Chinnery
John McIlwee
Britni Tweedy

Team 2: Regional Semi-finalists
Anne Drushal
Danielle Luisi


2010 Thurgood Marshall Mock Trial Competition

Regional Semi-finalists
Zephranie Buetow
Kalia Coleman
Lauren Franklin
Ashlyn Shockley


2010 National Criminal Justice Trial Advocacy Competition

Perfect Score Award in Two Preliminary Rounds
Chris Dionne- Perfect Score Award in Two Preliminary Rounds
Brenda Flores
Martha Herrera
Matthew Vidal


2010 NITA Tournament of Champions

National Quarterfinalists
Amber Battin
Patrick Chinnery
Justin DeLuca
Eva Sosnowska


2010 National Civil Trial Competition

National Quarterfinalists
Brendan Dailey
Greg Jones
Kathleen Sullivan Klein
Chaundre White


2011 American Association for Justice Mock Trial Competition

Regional Champions, National Semifinalists
Brendan Dailey
Justin DeLuca
Jaclyn Polsinelli
Chaundre White


2011 National Trial Competition

Regional Best Advocate Award, Regional Semifinalists
Patrick Chinnery- Regional Best Advocate Award
Greg Jones
Eva Sosnowska

2011 Buffalo-Niagara Invitational Mock Trial Team

National Finalists
Kristin Zeman
Stephen Kienzle
Katelyn Deady
Brandon Dark

2011 ABA Mock Trial Competition

Regional Finalists
Megan O'Keefe
Janea Raines
Matt Grennell
Matt Chimienti


2011 NITA Tournament of Champions

National Semifinalists
Chaundre White
Justin DeLuca
Michael Ditore
Catherine Merrill

2011 National Civil Trial Competition

Best Advocate and 5th Place Team
Claudia Plascencia
Kyle Flynn
Kaitlin Sheehan
Daina Staisiunas

2011 Judge Paul Joseph Kelly Mock Trial Invitational

National Quarterfinalists
Jim Arce
Brandon Brown

2012 William W. Daniel National Mock Trial Competition

National Champions
Matt Anderson
Michael Ditore
Kyle Flynn
Samantha Lemke

2013 ABA National Criminal Justice Trial Competition

National Champions
David Rivelli
Daina Staisiunas
Matt Anderson
Kyle Flynn

2013 American Association for Justice Mock Trial Competition

Regional Champions, advanced to national rounds
Stephen Kienzle
Catherine Merrill
Kaitlin Sheehan
Kristen Zeman

2013 National Trial Competition

Regional Champions, National Runners-up
Michael Ditore
Samantha Lemke

2013 Thurgood Marshall Mock Trial Competition

Regional Finalists, advanced to national rounds
Brittany Francois
Nicole Julius
La’Mont Williams
Nichele Marks

Loyola

SCHOOL OF LAW
Philip H. Corboy Law Center · 25 E. Pearson Street · Chicago, IL 60611 · 312.915.7120

Notice of Non-discriminatory Policy