2008 M\MLA Annual Convention

November 13-16, Minneapolis, Minnesota

Friday, Novembr 14, 2008

8:00 a.m.-5:00 p.m. Refreshments (Hotel Ballroom)

You are invited to attend the Book Exhibit, 8:00-6:30 p.m. (Hotel Ballroom)

Permanent Sections

3. American Literature II: Literature After 1870 A

8:30-11:45 a.m. (Lafayette Bay)

Topic: Labor Pains: Women, Writing and Work

Chair: Michelle Taylor-Watts, Miami Univ. Ohio

Secretary: Rynetta Davis, SUNY-Brockport

Session A

8:30-10:00 a.m. (Lafayette Bay)

1. “Domestic Science vs. the Art of Homemaking: The Post-Bellum Debate Between Miss Beecher and Mrs. Mason,” by Abigail Lundelius, Univ. of South Carolina

2. “Love at Work: Independent Women in Harper’s ‘The Two Offers’ and Iola Leroy,” by Kathy Glass, Duquesne Univ.

3. “She Poured and Did Not Stop: Excess and Women’s Artistic Labor in The Story of Avis,” by Heather Thompson-Gillis, The Ohio State Univ.

Session B

10:15-11:45 a.m. (Lafayette Bay)

5. “‘Look Deeper’: Rebecca Harding Davis’s Life in the Iron Mills, Nativist Anxieties, and the Literary Production of a Working Class Aesthetic,” by Alisa Balestra, Miami Univ. Ohio

6. “The Pangs of the City: Sex and the Work of Being Single in American Fiction,” by Michelle Coghlan, Princeton Univ.

7. “Hearing the Call of Communism in the Jewish-American Home,” by Martina Jauch, Purdue Univ.

8. “Dust Tracks on a Road: Zora Neale Hurston’s Testimony to a Woman’s Work,” by Piper G. Huguley-Riggins, Spelman Coll.

4. Comparative Literature

8:30-10:00 a.m. (St. Croix 1)

Topic: Writing to the Moment

Chair: William A. Johnsen, Michigan State Univ.

1. “‘Multiculturalism’ and ‘Globalization’ in the Age of the Hapsburgs?: Colonial Literature as Comparative Literature,” by Leisa Kauffmann, Wayne State Univ.

2. “Deconstructing Magical Realism,” by Annette Bahringer, Univ. of Wisconsin-Milwaukee

3. “Melusine: Entrapped and Empowered by a Grotesque Body,” by Carola Dwyer, Univ. of Illinois at Urbana-Champaign

4. “The Ultimate (Girardian) Horizon of Comparative Literature: The Integration of the Human Sciences or the Apocalypse,” by William A. Johnsen, Michigan State Univ.

5. Irish Studies

8:30-10:00 a.m. (St. Croix 2)

Topic: Contemporary Irish Literature

Chair: Gavin Keulks, Western Oregon Univ.

Secretary: Celeste Barker, Catholic Univ. of America

1. “‘Mad Padraig’ and the Celtic Tiger: Martin McDonagh and Postnationalist Ireland,” by Gavin Keulks, Western Oregon Univ.

2. “The Chronicles of Endgame: Metafiction and Power Relations in Conscious Spaces,” by Jeremy Ekberg, Univ. of Alabama

3. “The Ballad of Cathal O Searcaigh,” by Annemarie Lawless, Univ. of Minnesota

4. “The ‘Iron Mask’ of Manliness: Unemployment and Overcompensation in Roddy Doyle’s The Van,” by Theodore “Alex” Miller, Fordham Univ.

6. Session cancelled.

7. Religion and Literature A

8:30-11:45 a.m. (Crystal Lake)

Topic: Conversion, Identity, and Otherness

Chair: Meredith Neuman, Clark Univ.

Secretary: Bobbi Dykema Katsanis, Graduate Theological Union

Session A

8:30-10:00 a.m. (Crystal Lake)

1. “Redefining genos: A Pauline genos for a Heterogeneous ethne in 1 Corinthians,” by Corrina Guerrero, Graduate Theological Union

2. “Reading the ‘Títulos’: Indigenous Self-perception and Re-definition in Colonial Guatemala,” by Nestor I. Quiroa, Wheaton Coll.

3. “Protestant or Catholic: The Battle for Flannery O’Connor’s Religious Identity,” by Landis Duffett, Missouri State Univ.

4. “I Once Was Straight But Now Am Gay: Conversion Narratives and Queer Sentiment in the Plays of Del Shores,” by Douglas Harrison, Florida Gulf Coast Univ.

Session B

10:15-11:45 a.m. (Crystal Lake)

5. “The Event of Conversion: Alain Badiou on the Road to Damascus,” by Jay Twomey, Univ. of

Cincinnati

6. “Jesus Christ, Superstar: Celebrity, Conspiracy and Christianity,” by Jennifer Holl, CUNY Graduate Center

7. “The Neighbor: Racial Redemption and Proximity in Paul Haggis's Crash,” by Lynn M. Itagaki, The Ohio State Univ.

8. Spanish I: Peninsular Literature Before 1700 A

8:30-11:45 a.m.; 2:15-5:30 p.m. (Gray’s Bay)

Topic: Open Topic

Chair: Chad M. Gasta, Iowa State Univ.

Session A

8:30-10:00 a.m. (Gray’s Bay)

1. “On Ramon Llull, the Knight of the Trees, and Medieval Iberian Love in Reading,” by Amy Austin, Univ. of Texas at Arlington

2. “Goths and Moors: Spanish Fiction and Castilian Historiography,” by Michelle Hamilton, Univ. of California, Irvine

3. “Return from Constantinople: A Call for Tolerance and Social Change in a Spanish Humanistic Dialogue,” by Natalio Ohanna, McGill Univ., Canada

Session B

10:15-11:45 a.m. (Gray’s Bay)

4. “Rethinking the Centón: Imitation and Originality in Collage Poems of the Spanish Golden Age,” by R. John McCaw, Univ. of Wisconsin-Milwaukee

5. “‘Por que es muda retórica el deseo’. Hacia una poética del silencio en la Fábula de Leandro y Hero de Gabriel Bocángel,” by Juan Vitulli, Univ. of Notre Dame

6. “Nomadic Lozana: Exile and Identity in Delicado’s Lozana andaluza,” by Victoria Rivera-Cordero, Hamilton Coll.

Session C

2:15-3:45 p.m. (Gray’s Bay)

7. “Cervantes, lector de las gestas bíblicas de la fe,” by Alejandro Roop, Wheaton Coll.

8. “La cartografía en el Quijote: la Geographia del cosmógrafo Ptolomeo y la aventura del barco encantado,” by Julia Domínguez-Castellano, Iowa State Univ.

9. “Orchestral Movements: The Role of Music and Instrumentation in Don Quijote,” by Chad M. Gasta, Iowa State Univ.

Session D

4:00-5:30 p.m. (Gray’s Bay)

10. “El libre albedrío en No puede ser de Agustín Moreto,” by Tania de Miguel Magro, Sonoma State Univ.

11. “‘Víboras’ de papel en la dramaturgia de Calderón,” by David J. Hildner, Univ. of Wisconsin-Madison

12. “Miguel Sánchez, un comediante olvidado: amigo de Cervantes y Lope de Vega,” by Daniel Breining, Univ. of Wisconsin-Stevens Point

Associated Organizations

9. American Dialect Society A

8:30-11:45 a.m. (Birch Lake)

Topic: English and Other Languages in the United States and Canada

Coordinator: Susan Meredith Burt, Illinois State Univ.

Session A

8:30-10:00 a.m. (Birch Lake)

1. “Setting the Parameters of African American English in Southeast Georgia Communities where Gullah is also Spoken,” by Simanique D. Moody, New York Univ.

2. “Pre-Auxiliary Positions of Adverbs in American English: A Corpus-Based Study,” by Ching-Ni Hsieh, Michigan State Univ.

3. “Settlement History and the Speech of Indianapolis, Indiana,” by Deena Fogle, McGill Univ., Canada

4. “Want in the club? Understanding need/want + Prepositional Phrase Constructions,” by Erica J. Benson, Univ. of Wisconsin-Eau Claire

Session B

10:15-11:45 a.m. (Birch Lake)

5. “‘The Language of Hollywood vs. The Hollywood of Languages’: Analyzing the Politics of Pseudo-Pluralingualism in 21st-Century Globalism,” by Anjali Pandey, Salisbury Univ.

6. “Cross-Dialectal Homophonous Categorial Demarcation Using Prosodic Cues: With as a Particle in the Minnesota English Dialect,” by John M. Spartz, Purdue Univ.

7. “‘Oh For’ as a Scandinavian-Influenced Linguistic Feature of Minnesota and Utah,” by Janna Graham, Idaho State Univ.

8. “Speech Acts Between In-Laws From Different Social Classes,” by Tamara M. Constant, Southern Illinois Univ. Carbondale

10. Society for the Study of Midwestern Literature I

8:30-10:00 a.m. (Elk Lake)

Topic: Getting Noticed: New Voices in Midwestern Literature

Coordinator: Marilyn Judith Atlas, Ohio Univ.

1. “Life Circle: Linda Hasselstrom’s Poetry,” by Mary DeJong Obuchowski, Central Michigan Univ.

2. “The Trouble with Midwestern Roots: Jonathan Franzen’s Oprah Problem,” by Keith Wilhite, Duke Univ.

3. “What’s Place Got to Do with It? Some Thoughts,” by David D. Anderson, Michigan State Univ.

11. Women's Caucus for the Modern Languages/Midwest II-A

8:30-11:45 a.m. (Minnesota)

Topic: Women in Popular Music: What About My Reputation?: Fame and the Female Musician

Coordinator: Patricia S. Rudden, New York City Coll. of Technology/CUNY

Session A

8:30-10:00 a.m. (Minnesota)

1. “Opening Your Box: Yoko Ono’s Performance of Race and Gender,” by Zach Wallmark, Independent Scholar

2. “Fame, Fortune, and Femininity: Situating Female Musicians on the Billboard Top 40 Charts between 1997 and 2007,” by Marc Lafrance, Concordia Univ., Canada

3. “‘Big on the Underground’: M. I. A., Music Celebrity, and the Economics of Hybrid Hip-Hop,” by Josh Jackson, Univ. of Wisconsin-Madison

Session B

10:15-11:45 a.m. (Minnesota)

4. “‘Medication for my reputation:’ Laura Nyro, David Geffen, and the Manipulations of Monterey,” by Patricia S. Rudden, New York City Coll. of Technology/CUNY

5. “Sweet Honey in the Rock, Cultural Work, and Critical Memory: Remembering as a Strategy for Social Justice,” by T J Geiger, Texas Woman’s Univ.

6. “Famous in a Small Town: Miranda Lambert’s Crazy Ex-Girlfriend and the Negotiation of Country Notoriety,” by Molly Brost, Northwest Missouri State Univ.

7. “‘She’s Not Just a Pretty Face’: Shania Twain, Iconography, and Male Hegemony,” by Barry Promane, Univ. of Western Ontario, Canada

Special Sessions

12. Acclaimed American Women Writers Challenge Injustice, 1888-1922

8:30-10:00 a.m. (Wayzata Bay)

Moderator: Amy Cummins, Fort Hays State Univ.

1. “‘Color has been made a sore place’: Social Criticism in Frances Harper's Trial and Triumph,” by Amy Cummins, Fort Hays State Univ.

2. “Edith Wharton and the Castaway Pathos: Solipsism and Alienation in The House of Mirth,” by Shawn Thomson, Univ. of Texas Pan-American

3. “Survival of the Majority: Eugenics and Susan Glaspell’s The Verge,” by Kim Miller, Univ. of the Cumberlands

13. The City and Literature: The Trail of More than Two Cities A

8:30-10:00 a.m.; 2:15-3:45 p.m. (Pine Lake)

Moderator: Asaad Al-Saleh, Univ. of Arkansas

Session A

8:30-10:00 a.m. (Pine Lake)

1. “The City: A Prison of Sorts,” by Rosario Nolasco-Bell, Univ. of Arkansas at Fort Smith

2. “City Lives in Jabra Ibrahim Jabra's Novels,” by Lama Hamoudi, Univ. of Arkansas

3. “Styling the City: Aesthetic Study of Style in Naguib Mahfouz’s Midaq Alley and Edward al-Kharrat’s Girls of Alexandria,” by Asaad Al-Saleh, Univ. of Arkansas

4. “Characterizing The Glittering City of Beirut in Samman’s Beirut 75,” by Manal AlNatour, Univ. of Arkansas

Session B

2:15-3:45 p.m. (Pine Lake)

5. “The Gendered City of Cairo in Latifa Al-Zayyat’s Novel The Open Door,” by Banan Al-Daraiseh, Univ. of Arkansas

6. “Leaving the ‘Basement’: Urban Migration and Sexual Politics in Hurston’s Short Fiction,” by Genevieve West, Ferris State Univ.

7. “‘We Would Not Have You Bring the Plague Among Us’: Defoe’s Treatment of the Town in Journal of the Plague Year,” by Garrett Nichols, Illinois State Univ.

8. “African City,” by William Hemminger, Univ. of Evansville

14. Illness, Medicine and Health in Spain

8:30-10:00 a.m. (Cedar Lake)

Moderators: Benjamin R. Fraser, Christopher Newport Univ., and Deborah Bensadon, Univ. of Pittsburgh

1. “Baroja’s Andrés Hurtado, Precursor of Margaret Newman’s Nursing Theory,” by Benjamin R. Fraser, Christopher Newport Univ.

2. “Cancer and ‘Jewishness’: The Narrative Function of the Jew in Luis Martín-Santos’ Tiempo de silencio (1962),” by Deborah Bensadon, Univ. of Pittsburgh

3. “Spain is Intersexual!: Masculinization and Heterosexualization of the Nation in Gregorio Marañón: The Writing of Psicohistorias,” by Alfredo J. Sosa-Velasco, Univ. of Cincinnati

4. “El soldado de Nápoles: La gripe ‘española’ como figura de donjuanismo,” by Ryan A. Davis, Emory Univ.

15. Literary Revelations in Atlantic (Im)migrations: Crossing into New Territories

8:30-10:00 a.m. (Excelsior Bay)

Moderator: José McClanahan, Creighton Univ.

1. “The Impact of Immigration on Québécois Literature: Marco Micone, Émile Ollivier, and Abla Farhoud,” by Lucille Roy-Hewitson, Creighton Univ.

2. “No Stranger to My Heart: The Question of Immigration in Contemporary Italian Young Adult Literature,” by Maria Teresa Maenza, Creighton Univ.

3. “Globalized Fame and Desire: The (S)exotic Lure of the Immigrant in Los príncipes nubios (2003),” by José McClanahan, Creighton Univ.

16. Poetry and Philosophy: Rethinking the Divide A

8:30-11:45 a.m. (Lake Calhoun)

Moderators: Justin Evans and Jett McAlister, Univ. of Chicago

Session A

8:30-10:00 a.m. (Lake Calhoun)

1. “Zagajewski’s Ethical Imperative,” by Marta Napiorkowska, Univ. of Chicago

2. “‘A realization of things come to or that come together’: Larry Eigner’s Phenomenology of Poetry,” by Hillary Gravendyk, Univ. of California, Berkeley

3. “Nietzsche on Women,” by Antón Barba-Kay, Univ. of Chicago

4. “Stein and James,” by Jessica Beard, Univ. of California, Santa Cruz

Session B

10:15-11:45 a.m. (Lake Calhoun)

5. “Nietzsche’s Philosophic Usurpation of Poetry,” by David Wollenberg, Univ. of Chicago

6. “What Do You Think You’re Doing?: Poetry and Philosophy,” by Steven Schroeder, Shenzhen Univ., China

7. “Hegel’s Antigone,” by Agnes Malinowska, Univ. of Chicago

8. “The Aesthetics of Iris Murdoch,” by Rana Choi, Univ. of Chicago

9. “Kierkegaard and the Symposium,” by Noah Chafets, Univ. of Chicago

17. Rebecca West: Feminism, Modernism, Gender, and War (papers available in advance)

8:30-10:00 a.m. (Cook’s Bay)

Moderator: Maura Dunst, Univ. of Wisconsin-Eau Claire

1. “The Significance of the Kneeling Figure in Rebecca West’s The Return of the Soldier,” by Emily Elsner Twesme, Univ. of Wisconsin-Eau Claire

2. “Shell-Shock as Cultural Critique of Upper-Class Masculine Virtues in Rebecca West’s The Return of the Soldier,” by Israel Howard, Univ. of Wisconsin-Eau Claire

3. “‘Why Had Modern Life Brought Forth These Horrors?’: Feminist Narratology, Discursive Authority, and the Critique of WWI in Rebecca West’s The Return of the Soldier,” by Lisa Cooper-Murphy, Univ. of Wisconsin-Eau Claire

4. “Voluntary Confinement: Gender and Class Restrictions in Rebecca West’s The Return of the Soldier,” by Maura Dunst, Univ. of Wisconsin-Eau Claire

18. Re-mapping the English Major: Plotting along New Media, Domestic, and Transnational Borderlines

8:30-11:45 a.m. (Deer Lake)

Moderator: Mark A. Olson, Hamline Univ.

Session A

8:30-10:00 a.m. (Deer Lake)

1. “Finding Our Way with DPS: The Curricular Map as English Department Positioning System,” by Mark A. Olson, Hamline Univ.

2. “Re-mapping the Local and the Global in the English Survey Course,” by Kristina Deffenbacher and Veena Deo, Hamline Univ.

3. “Destabilizing Textual Meaning: A Study of Adaptation and Appropriation,” by Alice Moorhead, Hamline Univ.

4. “Reading Whiteness through Resistance: The Difference Theory Makes,” by Jermaine Singleton, Hamline Univ.

Session B

10:15-11:45 a.m. (Deer Lake)

5. “Owning Your Words: Oral History and Community-Based Learning in the English Curriculum,” by David Hudson, Hamline Univ.

6. “Capstone as Border Crossing: Intersections in a Senior Seminar,” by Michael Reynolds, Hamline Univ.

7. “‘Some Worthy, Worldly Work’: The Semantic Web, English Studies, and the Evolution of Digital Writing,” by Craig Stroupe, Univ. of Minnesota, Duluth

19. Situated Narratives (papers available in advance)

8:30-10:00 a.m. (Lake Nokomis)

Moderators: Carolyn Jursa Ayers and Brooke Lenz, St. Mary’s Univ. of Minnesota

1. “The Sociopoetics of Murder in Orhan Pamuk’s Novels,” by Barish Ali and Caroline Hagood, SUNY/Buffalo State Coll.

2. “Critical Realism in Contemporary World Literature: Amitav Ghosh’s The Hungry Tide,” by Weihsin Gui, Eastern Illinois Univ.

3. “Contested Narratives in Tsitsi Dangarembga’s Nervous Conditions and The Book of Not,” by Carolyn Jursa Ayers and Brooke Lenz, St. Mary’s Univ. of Minnesota

20. Teaching Castro’s Cuba

8:30-10:00 a.m. (Maple Lake)

Moderators: Manuel Fernández, Univ. of Wisconsin-Eau Claire, and Geoff Guevara-Geer, Ripon Coll.

1. “‘Fórum del juego’: Teaching the Padilla Affair and the Trials of Revolutionary Poetics,” by Geoff Guevara-Geer, Ripon Coll.

2. “F*CK THA NUEVA TROVA!: Cuban Hip Hop, Youth Culture and Its Use for Teaching Cuba Now,” by Manuel Fernández, Univ. of Wisconsin-Eau Claire

Permanent Sections

21. American Literature II: Literature After 1870 B

10:15-11:45 a.m. (Lafayette Bay)

(see Session #3 – 8:30 a.m., Friday)

22. Drama

10:15-11:45 a.m. (St. Croix 1)

Topic: Critics in Drama/Drama as Critic

Chair: Judith Roof, Michigan State Univ.

Secretary: Johanna Frank, Univ. of Windsor

1. “Gone to the Bulls: The Discourse of Discontent in Early 20th-century Spanish Theatre,” by Daniel Walker, Univ. of Cincinnati

2. “Bosses, Weddings, Handbags, and the Aesthetics of Metatheatrical Criticism,” by Lance Norman, Univ. of Michigan

3. “The Poverty of Drama Criticism,” by Stephen Watt, Indiana Univ.

4. “Scholarship, Schmolarship: Or How Not to Talk about What Everybody’s Talking About,” by Craig N. Owens, Drake Univ.

23. Religion and Literature B

10:15-11:45 a.m. (Crystal Lake)

(see Session #7 – 8:30 a.m., Friday)

24. Spanish I: Peninsular Literature Before 1700 B

10:15-11:45 a.m. (Gray’s Bay)

(see Session #8 – 8:30 a.m., Friday)

25. Writing across the Curriculum

10:15-11:45 a.m. (Cook’s Bay)

Topic: WAC Outreach and Partnerships

Chair: Melanie Brown, St. Norbert Coll.

1. “Happily Ever After: Using Fairy Tales to Teach Writing in the Second-Language Classroom,” by Diane Mulroney, Notre Dame de la Baie Academy

2. “Engaging Faculty: Faculty Writing Consultants and Writing Across the Curriculum,” by Mitchell Ogden, Univ. of Minnesota

3. “Writing-Intensive Courses in the Natural Sciences,” by Melanie Brown, St. Norbert Coll.

Associated Organizations

26. American Dialect Society B

10:15-11:45 a.m. (Birch Lake)

(see Session #9 – 8:30 a.m., Friday)

27. Association for the Study of Literature and Environment

10:15-11:45 a.m. (Lake Harriet)

Topic: The Legacy of Paul Gruchow: A Roundtable Discussion with Authors from The Grace of Grace and Water: Writing in Honor of Paul Gruchow

Coordinator: Thomas K. Dean, Univ. of Iowa

1. Thomas K. Dean, Univ. of Iowa

2. Gary Deason, Environmental Resources

3. Jim Heynen, St. Olaf Coll.

28. Society for the Study of Midwestern Literature II

10:15-11:45 a.m. (Elk Lake)

Topic: Famous/ Infamous Minnesota Writers and Place: In Honor of Jill Barnum, SSML Member, Minnesota Professor, Scholar, and Friend

Coordinator: Marilyn Judith Atlas, Ohio Univ.

1. “Reconstructing Regional History in the Novels of Sinclair Lewis and Louise Erdrich,” by Jennifer Holly Wells, Drew Univ.

2. “Remembering Minnesota, Remembering Jill Barnum,” by David D. Anderson, Michigan State Univ.

3. “Middle Class, in the Middle of America, in the Middle of the Century: Patricial Hampl’s The Florist’s Daughter,” by Marilyn Judith Atlas, Ohio Univ.

29. Women's Caucus for the Modern Languages/Midwest II-B

10:15-11:45 a.m. (Minnesota)

(see Session #11 – 8:30 a.m., Friday)

Special Sessions

30. Animals and Imperialism in Literature and Film

10:15-11:45 a.m. (Maple Lake)

Moderator: Stacy Hoult-Saros, Valparaiso Univ.

1. “‘Ordered About By Mice and Rabbits’: Animals and Imperialism in Victorian Children’s Fantasy,” by Carolyn Sigler, Univ. of Minnesota, Duluth

2. “Erasures and Hauntings: Evolutionary and Scientific Encounters with the Animal in The Island of Doctor Moreau,” by Laura Wiebe Taylor, McMaster Univ., Canada

3. “Emptying Montezuma’s Zoo: The Conquest of the Animal Other in Laura Esquivel’s Malinche,” by Stacy Hoult-Saros, Valparaiso Univ.

31. The Ethics of Infamy

10:15-11:45 a.m. (Spring Park Bay)

Moderator: Amy Murray Twyning, Univ. of Pittsburgh

1. “The Ethics of ‘the Devils part’ in Philip Pullman’s His Dark Materials,” by Amy Murray Twyning, Univ. of Pittsburgh

2. “The Madwoman, Trauma, and the Ethics of Memory in Cold Comfort Farm,” by Tobias Bates, Univ. of Pittsburgh

3. “‘Old, White-Bearded Satan’: Falstaff and the Thieves’ Utopia,” by Jeff Aziz, Univ. of Pittsburgh

32. The Gendering of Literary and Cultural Fame A

10:15 a.m.-1:30 p.m. (Cedar Lake, Pine Lake)

Moderators: Emily Friedman and Angela Rehbein, Univ. of Missouri

Session A

10:15-11:45 a.m. (Cedar Lake)

1. “The Fame and Trials of Luisa de la Ascensión, the Nun of Carrión (1565–1636),” by Jane Tar, Univ. of St. Thomas

2. “Whitman Sober?: Signing the Pledge and (Re)forming the Reader, or Walt Whitman’s (In)famous Washingtonian Experiences,” by Stephanie Blalock, Univ. of Iowa

3. “‘For the Entertainment of My Aunt and Cousin’: Clarissa Harlowe’s Troubles for Diversion and Instruction,” by Amanda Spuckler, Univ. of Minnesota

Session B

12:00-1:30 p.m. (Pine Lake)

4. "The Charmed Cup of Fame: Letitia Elizabeth Landon and Felicia Hemans," by Young-ok An, Univ. of

St. Thomas

5. "Selling Smartness: Anita Loos and Dorothy Parker in the Public Eye,” by Catherine Keyser, Univ. of

South Carolina

6. "The American University as Academic Pimp: Female Academic Superstardom after Feminism," by

Joseph L. V. Donica, Southern Illinois Univ. Carbondale

33. German Women Writers A

10:15 a.m.-1:30 p.m. (St. Croix 2, St. Croix 1)

Moderator: Amy Kepple Strawser, Otterbein Coll.

Session A

10:15-11:45 a.m. (St. Croix 2)

1. “Life as Art: the Radicalization of the Romantic Tradition in the Letters of Rahel Varnhagen,” by Julia Goesser, New York Univ.

2. “Alternative Maternity: Hedwig Dohm and Helene Stöcker,” by Daniela Richter, Central Michigan Univ.

3. “Acts of Subversion: The Role of Space in Sophie von La Roche’s Geschichte des Fräulein von Sternheim,” by Anja Shepela, Univ. of Minnesota

4. “The Quest For Identity in German Women Writers of the 18th Century,” by Elke Wojan, Univ. of Maryland

Session B

12:00-1:30 p.m. (St. Croix 1)

1. “Anna Croissant Rust: Challenging Conceptions of Genre and Gender,” by Beate Brunow, Pennsylvania State Univ.

2. “Dancing Modernity: Ballet and Charleston in Menschen im Hotel,” by Kristen Hylenski, Univ. of Minnesota, Duluth

3. “Villainous Hero or Heroic Villain?: Unmasking the kalte persona in Vicki Baum’s Menschen im Hotel,” by Adam R. King, Univ of Minnesota

4. “Auf der Suche: Barbara Frischmuths türkische Tetralogie,” by Roxane Riegler, Emporia State Univ.

34. Ideological and Aesthetic Infamy: Postcolonialism and the Modernist Text

10:15-11:45 a.m. (Excelsior Bay)

Moderator: Donna Decker Schuster, Marquette Univ.

1. “A Present that Precedes the Past: How Postcolonialists Chinua Achebe and Ngugui Wa Thiong’o’s Narratives Resolve Aesthetic and Ecological Problems of the Modern Period,” by Colin Irvine, Augsburg Coll.

2. “Postcolonial Provocation,” by Mzenga A. Wanyama, Augsburg Coll.

3. “Postcolonial Modernism and the Novels of Shashi Deshpande,” by Alpana Sharma, Wright State Univ.

4. “Exclusionary Politics: Mourning and Modernism in the Poetry of Alice Meynell,” by Donna Decker Schuster, Marquette Univ.

35. The Mezuzah and the Mestizaje: Latin American Jewish Studies

10:15-11:45 a.m. (Lake Nokomis)

Moderator: Lynne Flora Margolies, Manchester Coll.

1. “The Wandering Jew: Sephardic and Crypto-Jewish Metaphors in the Work of Angelina Muñiz-Huberman,” by Joanna L. Mitchell, Denison Univ.

2. “A Voice to the Scream: Writing the Shoah in Mauricio Rosencof’s The Letters that Never Came,” by Lydia Gil Keff, Univ. of Denver

Discussant: Lynne Flora Margolies, Manchester Coll.

36. Poetry and Philosophy: Rethinking the Divide B

10:15-11:45 a.m. (Lake Calhoun)

(see Session #16 – 8:30 a.m., Friday)

37. Raymond Carver’s In/Famous After/Life

10:15-11:45 a.m. (Pine Lake)

Moderator: Sandra Lee Kleppe, Univ. of Tromso, Norway

1. “Carver in the Famous Writers School,” by Randolph Runyon, Miami Univ. Ohio

2. “Infamous Incidents in Carver’s Poetry,” by Sandra Lee Kleppe, Univ. of Tromso, Norway

38. Re-mapping the English Major: Plotting along New Media, Domestic, and Transnational Borderlines B

10:15-11:45 a.m. (Deer Lake)

(see Session #18 – 8:30 a.m., Friday)

39. Twentieth-Century Fame and Celebrity

10:15-11:45 a.m. (Wayzata Bay)

Moderator: Eilene Hoft-March, Lawrence Univ.

1. “Davis, Inc.: Rebecca Harding and L. Clarke Davis’s Reform Magnum Opus,” by David Dowling, Univ. of Iowa

2. “Louis-Ferdinand Céline’s German Trilogy: Rewriting History, Regaining Lost Fame,” by Marion Duval, Univ. of Iowa

3. “The Fame and Failure of Charles Lever,” by James H. Murphy, DePaul Univ.

4. “Painting and Language in Carmen Martín Gaite’s Entre visillos: ‘Mind the Gap,’” by Chris Schulenburg, Univ. of Wisconsin-Platteville

FRIDAY AFTERNOON, NOVEMBER 14

Meetings

40. Women’s Caucus for the Modern Languages/Midwest Business Meeting

12:00-1:30 p.m. (Lake Harriet)

Presiding: Patricia S. Rudden, New York City Coll. of Technology/CUNY, and Janet LaBrie, Univ. of

Wisconsin-Waukesha

Special Sessions

41. Cultural Transmission in Early Twentieth-Century African American Texts

12:00-1:30 p.m. (Excelsior Bay)

Moderator: Kristina Caton, North Dakota State Univ.

1. “Unifying Voice?: Call and Response in Toomer’s Cane,” by Kristina Caton, North Dakota State Univ.

2. “A Conflicted Interward Harlem: ‘City of Refege’ and Cultural Borderlines,” by Dominic M. Sayler, North Dakota State Univ.

3. “Bodies of Knowledge: Cultural Transmission and Black Female Mobility in Hurston’s Tell My Horse,” by Gary Totten, North Dakota State Univ.

42. Fame Junkies

12:00-1:30 p.m. (Elk Lake)

Moderator: Erin Labbie, Bowling Green State Univ.

1. “‘There’s no need to say another word’: Wounded Storytelling, Infamy, and Recovery in Jack Kerouac’s Big Sur,” by Joseph P. Fisher, The George Washington Univ.

2. “Everybody Must Get Stoned: Drugs, Writing, and Bob Dylan’s Electric Self,” by Sara Jo Cohen, Univ. of Minnesota

3. “‘I can’t be myself / And I don’t wanna talk’: Elliott Smith, Fame Recognition and the Pharmakon,” by Christopher Taylor, Univ. of Texas at Austin

4. “Zeitghost: Derrida, Žižek, and the Spectral Documentary,” by Isaac Vayo, Bowling Green State Univ.

43. The Gendering of Literary and Cultural Fame B

12:00-1:30 p.m. (Pine Lake)

(see Session #32 – 10:15 a.m., Friday)

44. German Women Writers B

12:00-1:30 p.m. (St. Croix 1)

(see Session #33 – 10:15 a.m., Friday)

45. Session cancelled.

46. Professional Progeny: Teaching English Majors to be English Majors

12:00-1:30 p.m. (Wayzata Bay)

Moderator: Jamieson Ridenhour, Univ. of Mary

1. Wes Hellman, Univ. of Mary

2. Rebecca Chalmers, Univ. of Mary

3. Jamieson Ridenhour, Univ. of Mary

4. Scott Larkin, Univ. of Mary

47. Truman Capote

12:00-1:30 p.m. (Minnesota)

Moderator: Douglas Dowland, Univ. of Iowa

1. “The Southern Grotesque in Capote’s Breakfast at Tiffany’s,” by Jason Barr, James Madison Univ.

2. “The Field of Cultural Production in Capote’s Answered Prayers,” by Douglas Dowland, Univ. of Iowa

3. “Narrative Collapse in Dan Futterman’s Capote,” by Genevieve Later, Thompson Rivers Univ., Canada

Permanent Sections

48. “Art What Thou Eat”: Food in Literature, Art, and Culture A

12:30-3:45 p.m. (Cook’s Bay)

Topic: Open Topic

Chair: Lynne Flora Margolies, Manchester Coll.

Session A

12:30-2:00 p.m. (Cook’s Bay)

1. “Feeding Their Families: Twentieth Century Home Cooking,” by Katherine A. Tinsley, Manchester Coll.

2. “Narrative Food, Edible Story: Communion in Toni Morrison’s Beloved,” by Abigail Lundelius, Univ. of South Carolina

3. “Eating Rocks in the Work of Henry David Thoreau,” by Laura Zebuhr, Univ. of Minnesota

Session B

2:15-3:45 p.m. (Cook’s Bay)

4. “‘Will’t please you to eat? Will’t please your highness feed?’ Cannibalism in Post-Apocalyptic Fiction and Film,” by Hannah Dentinger, Lake Superior Coll.

5. “Was it Really Just to Say? Williams Carlos Williams and the Ethics of Eating,” by Andrew A. Klein, Rice Univ.

6. “La cuisine chez George Sand: Wine, Women, and Cooking in 19th-Century France,” by Arline Cravens, Manchester Coll.

49. Children's Literature

12:30-2:00 p.m. (Maple Lake)

Topic: An Edwardian Centennial: Children’s Literature in 1908

Chair: Gwen Athene Tarbox, Western Michigan Univ.

1. “Newfangled Notions and Modern Contraptions: Anne Shirley and Dorothy Gale as Emissaries of Progressive-Era Thinking,” by Gwen Athene Tarbox, Western Michigan Univ.

2. “What the Governess Said: Insights into the Composition of Kenneth Grahame’s The Wind in the Willows,” by Annie Gauger, Independent Scholar

3. “‘When the Cup Has Been Drained’: Addiction and Recovery in The Wind in the Willows,” by Sarah Wadsworth, Marquette Univ.

4. “The New Woman and the Fairy Tale: Creating Alternative Spaces for Edwardian-Era Feminist Discourse,” by Jeanne LaHaie, Western Michigan Univ.

50. Creative Writing II: Prose

12:30-2:00 p.m. (Lake Nokomis)

Topic: Open Topic

Chair: Michael Kula, Carroll Coll.

1. Excerpt from The Cattle Specialist, by Michael Kula, Carroll Coll.

2. “The Nefarious Plot of Mr. John J. Johnson,” by William Jablonsky, Loras Coll.

3. Selected Fiction by Liam Callanan, Univ. of Wisconsin-Milwaukee

4. Selected Short Fiction by George Makana Clark, Univ. of Wisconsin-Milwaukee

51. Shakespeare and Shakespearean Criticism A

12:30-3:45 p.m. (Deer Lake)

Topic: Famously Shakespearean

Chair: Donald Hedrick, Kansas State Univ.

Session A

12:30-2:00 p.m. (Deer Lake)

1. “What’s in a Name: Fame and Infamy in Titus Andronicus,” by Joan Pong Linton, Indiana Univ.

2. “From William Shakespeare to John Taylor: The Goddess of Fame’s Capitalist Makeover,” Donald Hedrick, Kansas State Univ.

3. “Condi and Cleopatra: Celebrity, Shame, and the Performance of Conscience,” by Francesca Royster, DePaul Univ.

Session B

2:15-3:45 p.m. (Deer Lake)

4. “Shakespearean Celebrity: Fame, Name, and Credit in The Comedy of Errors,” Jennifer Holl, CUNY Graduate Center

5. “‘A Nobler Sir Ne’er Liv’d’: The (In)Famous Posthumus Leonatus in Shakespeare’s Cymbeline,” by Marilyn Claire Ford, Indiana Univ.

6. “Autolycus and the Innovations of Publicity in The Winter’s Tale,” by Richard Sears, Indiana Univ.

7. “Playing the Swaggerer: Angelina Jolie, Shakespeare’s Cross-Dressing Ladies, and the Performance of Masculinity,” Amanda Paules, DePaul Univ.

52. Spanish III: Latin American Literature A

12:30-5:30 p.m. (Lake Calhoun)

Topic: Open Topic

Chair: Debbie Lee-Di Stefano, Southeast Missouri State Univ.

Session A

12:30-2:00 p.m. (Lake Calhoun)

1. “Performing Indigeneities in Mexico: Assimilation and Resistance in Idelfonso Maya’s Ixtlamatinij (The Learned Ones),” by Kelly McDonough, Univ. of Minnesota

2. “Guerrilla Royalties: How to Fund a Revolution,” by Joseph M. Towle, Univ. of Minnesota

3. “Paying Tribute: Allegorical and Metahistorical Signification in the Annals of Cuauhtitlan,” by Leisa Kauffmann, Wayne State Univ.

4. “Espacios discursivos femeninos: Guadalupe Marín como el “ruido” de la Modernidad Mexicana,” by Gabriela E. Romero-Ghiretti, Washington Univ.

Session B

2:15-3:45 p.m. (Lake Calhoun)

5. “Los modelos de la niña mala de Mario Vargas Llosa,” by María Regina Ruiz, Univ. of Evansville

6. “Lenguaje, espionaje, y crimen internacional en El efecto tequila de Elmer Mendoza,” by Delia V.

Galván, Cleveland State Univ.

7. “Blast from the Past – Reflections of Borgesian Violence in McOndista writers at the Turn of the Century,” by Jason Summers, Indiana Univ. Purdue Univ.-Fort Wayne

8. “Revisiting Cuba’s Chinese Immigrants: Cristina Garcia’s Monkey Hunting,” by Debbie Lee-DiStefano, Southeast Missouri State Univ.

Session C

4:00-5:30 p.m. (Lake Calhoun)

9. “The Outsider and the Outcast in Jesús Colón’s ‘Dalmau,’” by Nancy Bird-Soto, Univ. of Wisconsin-Milwaukee

10. “José María Vargas Vila: insult, anarchism and literature,” by María del Pilar Melgarejo Acosta, Univ. of Wisconsin-Milwaukee

11. “Huyéndole al padre: el discurso sexual como discurso de escape del control patriarcal en Quíntuples de Luís Rafael Sánchez,” by Alannah Ari Hernández, Concordia Univ. Chicago

12. “La autobiografia de Juan Francisco Manzano: un deseo que no tiene nombre,” by Thelma Jiménez-Anglada, Univ. of Chicago

53. Women in Literature A

12:30-5:30 p.m. (St. Croix 2)

Topic: Rewriting Women

Chair: Laura Vorachek, Univ. of Dayton

Secretary: Akhila Ramnarayan, Univ. of Dayton

Session A

12:30-2:00 p.m. (St. Croix 2)

Subtopic: Transhistorical Adaptations: Re-envisioning Medieval, Renaissance and Modernist Female Characters in Contemporary Literature

1. “Christine Carpenter, Anchoress of Shere, in Contemporary Mass Culture Genre: Female Enclosure and Voyeuristic Desire,” by Rebecca Flynn, Univ. of Sioux Falls

2. “Cordelia and Her Analogues: Susan Howe's Liberties,” by Alexandra Block, Bucknell Univ.

3. “On Beauty and Matronliness,” by Jesse Wolfe, California State Univ.-Stanislaus

Session B

2:15-3:45 p.m. (St. Croix 2)

Subtopic: Rewriting Nineteenth-Century Women

4. “Transatlantic Politics: Re-envisioning Jane Austen's Fanny Price in Harriet Wilson's Our Nig; Sketches in the Life of a Free Black,” by Jessica Young, San Francisco State Univ.

5. “Rewriting Alice: Lewis Carroll’s Traveler in Wonderland and Beyond,” by Deirdre Egan, St. Norbert Coll.

6. “‘Of No Interest to the Public’: Caroline Norton’s Rewritings of Herself,” by Sharin Schroeder, Univ. of Minnesota

7. “Dangerous Women: Braddon’s Lady Audley and Caspary’s Bedelia,” by Laura Vorachek, Univ. of Dayton

Session C

4:00-5:30 p.m. (St. Croix 2)

Subtopic: Reimagining Women in American Literature and Film

8. “The Character of Captivity: Hannah Dustan and the Female Heroine in American Political Thought,” by Sonya Lawson Parrish, Miami Univ. Ohio

9. “Revising La Llorona: Rewriting Women into Chicana / U.S. Latina History,” by Jaclyn Cruikshank Vogt, Univ. of Nebraska-Lincoln

10. “Janie Crawford through a Lens Darkly: Love, Romance, and the Erotic in the Filmic Treatment of Zora Neale Hurston’s Their Eyes Were Watching God,” by Yolanda Manora, Univ. of Alabama

11. “Re-Imagined Again: Philip Roth’s Re-Vision of Amy Bellette,” by Lily Corwin, The Catholic Univ. of America

Associated Organizations

54. Women in French

12:30-2:00 p.m. (Spring Park Bay)

Topic: Changing Worlds: Promises and Challenges

Coordinator: Pascale Perraudin, Saint Louis Univ.

1. “Bereaved or Relieved?: Poetry of Widowhood in Early Modern France,” by Kathleen Llewellyn, Saint Louis Univ.

2. “Speaking Like a Citoyenne: Public/Private Voice in the Writings of Olympe de Gouges,” by Annie Smart, Saint Louis Univ.

3. “L’écriture en mouvement chez Maryse Condé,” by Emmanuelle A. Vanborre, Gordon Coll.

4. “Changing Worlds: The Power of Testimonial Texts,” by Pascale Perraudin, Saint Louis Univ.

Special Sessions

55. Return of the Repressed?: The Place of Psychoanalysis in Contemporary American Studies

12:30-2:00 p.m. (Birch Lake)

Moderators: Sarah Lahey and Gregory Laski, Northwestern Univ.

1. “Welcome to Manila: The Phantasmagoric Real in Jessica Hagedorn’s Dogeaters,” by Chang-Hee Kim, Univ. of Minnesota

2. “Totality Versus Trans: Historicism and the Phantasmatic Relation,” by Lindsay Welsch, Indiana Univ.

3. “The Publicity of the Wound: Circulating, Commodifying, and Consuming Testimony in America,” by Lorna Mellon, Northwestern Univ.

56. Suturing Wounded Memory: Trauma, Exile, and Creativity in Hispanic Literature and Film

12:30-2:00 p.m. (Lafayette Bay)

Moderator: Juli Kroll, Univ. of St. Thomas

1. “Writing as Mourning: The Healing Power of Words,” by Paula Chiara, Univ. of St. Thomas

2. “The Silence of Infamy: War, Trauma, and Recovering Spain’s Memory,” by Donald D. Miller, Univ. of St. Thomas

3. “Mourning the Nation: Exile and Trauma in ‘Memorias del Subdesarrollo’ and ‘Balseros,’” by Juli Kroll, Univ. of St. Thomas

4. “Recuperación memorística de la sociedad de plantación en la novela contemporánea,” by Sonia Rey-Montejo, Univ. of St. Thomas

Permanent Sections

57. “Art What Thou Eat”: Food in Literature, Art, and Culture B

2:15-3:45 p.m. (Cook’s Bay)

(see Session #48 – 12:30 p.m., Friday)

58. Fabricating the Body A

2:15-5:30 p.m. (Birch Lake, Deer Lake)

Chair: Beth E. Torgerson, Eastern Washington Univ.

Secretary: Cammie Sublette, Univ. of Arkansas-Forth Smith

Session A

2:15-3:45 p.m. (Birch Lake)

Subtopic: The Dis/Abled Body in Literature

1. “Dickens’s Fabrication of the Abled Female Body: The Case of Lizzie Hexam and Bella Wilfer,” by Tracy J. R. Collins, Central Michigan Univ.

2. “Margaret Howth: An Analysis of the Disabled Body/Mind and the Domestic Ideal of Republican America,” by Courney Jarboe, Univ. of St. Thomas

3. “He ‘bled in the Arm Service of his country’: Disability and World War II in the Fiction of Flannery O’Connor,” by Jenny Bangsund, Univ. of Sioux Falls

4. “Voices and Violence in the Postcolonial Filipino Novel Dusk by F. Sionil Jose,” by Jennifer Arias, Northwestern Univ.

Discussant: Cammie Sublette, Univ. of Arkansas-Forth Smith

Session B

4:00-5:30 p.m. (Deer Lake)

Subtopic: Beyond the Text: The Dis/Abled Body in Culture

5. “Claiming AIDS,” by Chris Bell, Syracuse Univ.

6. “Bodies that Fail, Retellings and Recuperative Visual Rhetoric: Reeve in Ruins,” by Alina Bennett, Ohio State Univ.

7. “Post-Communist Normative Bodies: Shakespeare, Masculinity, and Global Vernaculars of Disability,” by Marcela Kostihová, Hamline Univ.

Discussant: Beth E. Torgerson, Eastern Washington Univ.

59. Popular Culture

2:15-3:45 p.m. (Crystal Lake)

Topic: Commonplace Books, Scrapbooks, and Blogs

Chair: Mike Chasar, Univ. of Iowa

1. “From the Renaissance Notebook to the Contemporary, Media-Connected Classroom,” by Jeffrey Gore, Univ. of Illinois at Chicago

2. “Scrapbooking, Domestic Practices, and Shakespeare,” by Katherine Scheil, Univ. of Minnesota

3. “When the Scrapbook Came of Age,” by Mike Chasar, Univ. of Iowa

4. “Web 2.0—Evolution or Revolution? Indexing Information for the 21st Century,” by Allison Schuette-Hoffman, Valparaiso Univ.

60. Shakespeare and Shakespearean Criticism B

2:15-3:45 p.m. (Deer Lake)

(see Session #51 – 12:30 p.m., Friday)

61. Short Story (papers available in advance)

2:15-3:45 p.m. (Wayzata Bay)

Topic: Fame/Infamy in Short Story Writing: “What makes you so special?”

Chair: Annette Bahringer, Univ. of Wisconsin-Milwaukee

1. “The Good, the Bad, and the Too-Beautiful-To-Be-Entirely-True: The Reverse Minstrelry of Multicultural American Short Fiction,” by Michael Meinhardt, Univ. of Illinois at Chicago

2. “‘Heart of Darkness’ vs. ‘Amy Foster,’” by Shiela Ellen Pardee, Southeast Missouri State Univ.

3. “Herman Melville’s ‘Bartleby’: A Cosmopolitan Story,” by Katsuya Izumi, SUNY Albany

4. “Revolution of the Infamous: Notoriety and Nationalism in Lu Xun’s Short Fiction,” by Daniel Dooghan, Univ. of Minnesota

62. Spanish I: Peninsular Literature Before 1700 C

2:15-3:45 p.m. (Gray’s Bay)

(see Session #8 – 8:30 a.m., Friday)

63. Spanish III: Latin American Literature B

2:15-3:45 p.m. (Lake Calhoun)

(see Session #52 – 12:30 p.m., Friday)

64. Spanish Cultural Studies

2:15-3:45 p.m. (Elk Lake)

Topic: Subcultures in Contemporary Spain: New Ways of Negotiating Collective Identity

Chair: Stephen Vilaseca, Northern Illinois Univ.

Secretary: Malcolm Alan Compitello, Univ. of Arizona

1. “Doo, Doo, Doo Lookin’ Out My Back Door, or the Case of Competing Visions of Alternative Culture,” by Malcolm Alan Compitello, Univ. of Arizona

2. “‘Pijos’ y ‘auténticos’ en Veo veo de Gabriela Bustelo: ¿descenso al mundo de la noche madrileña o realidad social de España?,” by Pilar Martínez-Quiroga, Univ. of Illinois at Urbana-Champaign

3. “La literatura concentracionaria de Jorge Semprún: El linde borroso entre la memoria histórica y la creación literaria,” by Maureen Tobin Stanley, Univ. of Minnesota, Duluth

4. “The ‘flat ontology’ of Okupas en Lavapies, Madrid,” by Matthew Feinberg, Univ. of Kentucky

65. Women in Literature B

2:15-3:45 p.m. (St. Croix 2)

(see Session #53 – 12:30 p.m., Friday)

Associated Organizations

66. Women's Caucus for the Modern Languages/Midwest I

2:15-3:45 p.m. (Cedar Lake)

Topic: Feminist Pedagogy: Transforming Silence Into Action

Coordinator: Linda S. Coleman, Eastern Illinois Univ.

1. “Shifting the Academy: Lessons for the Spiritual Scholar from Ralph W. Emerson and Irene Lara,” by

T J Geiger, Texas Woman’s Univ.

2. “From ‘Michiana Monologues’ to Community Dialogues: Theatrical Activism in Play,” by Kristin Cravens-Hutton, Katie Kreider, and April Lidinsky, Indiana Univ. South Bend

3. “Embracing Discomfort,” by Andrea Harris, Wright State Univ.

4. “‘I had never thought I would tell’: An Open Letter to Lynn Z. Bloom in Response to ‘Teaching College English as a Woman,’” by Casey O’Brien Gerhart, Univ. of Wisconsin-Milwaukee

Special Sessions

67. The City and Literature: The Trail of More than Two Cities B

2:15-3:45 p.m. (Pine Lake)

(see Session #13 – 8:30 a.m., Friday)

68. Cultures of American Poetry

2:15-3:45 p.m. (Excelsior Bay)

Moderator: Wendy Roberts, Northwestern Univ.

1. “Modernism’s Anarchism: Greenwich Village Anarchism and the Poetics of Lola Ridge,” by Lynne Feeley, Pennsylvania State Univ.

2. “‘Inverted Whitman(s)’: Kenneth Fearing, Muriel Rukeyser, and the ‘Statistical Eye/I’ of Depression-Era Poetics,” by Nathan Leahy, Northwestern Univ.

3. “The Poetry of Assimilation: American Poetry, 1900-1912,” by Michael Devine, Univ. of California, Los Angeles

4. “Reading Differences: The Communal Work of Poetry Readings at The Loft and the Poetics School at Naropa in the 1970s,” by Rebecca Weaver, Univ. of Minnesota

69. Infamy, Fame, and the Production of Culture

2:15-3:45 p.m. (Spring Park Bay)

Moderator: Michael Kearns, Univ. of Southern Indiana

1. “Whales, White Dresses, Money, and Fame: The Cases of Melville and Dickinson,” by Michael Kearns, Univ. of Southern Indiana

2. “Parallel Lives: Oprah Winfrey and Michel Foucault/James Frey and Randy Pausch on the Maintenance of Identity in the Society of Control,” by Dominic Micer, Univ. of Southern Indiana

3. “‘Nothing Else to Subsist on But Their Pens’: Shakespeare and the Infamy of Professional Writers in the Early-Eighteenth Century,” by Charles Conaway, Univ. of Southern Indiana

70. Notorious Transgressions in the Americas, 1795-1822

2:15-3:45 p.m. (Lafayette Bay)

Moderator: Angela Vietto, Eastern Illinois Univ.

1. “The Samuel Cary Family and the Slave Revolts/Insurrections of 1795-96 in the West Indies,” by Susan Imbarrato, Minnesota State Univ. Moorhead

2. “‘Too well known’: Infamy and Identity in the Writing of Aaron Burr and Leonora Sansay,” by Angela Vietto, Eastern Illinois Univ.

3. “‘The Stink of Fat’: Class Slavery in The Memoirs of the Notorious Ann Carson,” by Etta Madden, Missouri State Univ.

71. The Profane Prairie: Controversial Stories from the Upper Midwest A

2:15-5:30 p.m. (Lake Nokomis)

Topic: Creative Writing

Moderator: Eleanor Williams, Univ. of North Dakota

Session A

2:15-3:45 p.m. (Lake Nokomis)

1. “Destroyer,” by Melanie Lee, Ohio Univ.

2. “The Doctor Will See You Now,” by Emily Elbom, Univ. of North Dakota

3. “What Moses Meant,” by Gilad Elbom, Univ. of North Dakota

Session B

4:00-5:30 p.m. (Lake Nokomis)

4. “Unspeakable,” by Eleanor Williams, Univ. of North Dakota

5. “Expect Major Delays,” by Ezekiel Jarvis, Eureka Coll.

6. “Choosing Memories,” by Thomas Harlow, Univ. of North Dakota

72. ’Tis Only Infinite Below: Defining Infamy in Restoration/18th-Century English Satire (papers available in advance)

2:15-3:45 p.m. (Maple Lake)

Moderator: John Malloy, Marquette Univ.

1. “A Comfort in Nihilism: Reading Rochester Without Religion,” by Maggie McKinley, Marquette Univ.

2. “Earls Putting Up Their Dukes: Rochester and Mulgrave,” by John Malloy, Marquette Univ.

3. “The Artistic Logic of Bodies: Swift’s Navigation of the Public and Private Bodies of Women in the ‘Scatological Poems,’” by Eric Dunnum, Marquette Univ.

4. “‘A Politic Mad Wife’: A Study of the Characterization of Georgiana, Duchess of Devonshire, in the Visual Satire of 1784,” by Emily Blaser, Marquette Univ.

Workshop Session

73. Workshop I: Staging the Job Search: “Unsure Thing”

4:00-5:30 p.m. (St. Croix I)

As performed by

1. Craig N. Owens, Drake Univ.

2. Judith Roof, Michigan State Univ.

3. Stephen Watt, Indiana Univ.

Permanent Sections

74. American Literature I: Literature Before 1870

4:00-5:30 p.m. (Lafayette Bay)

Topic: Fame, Infamy, Slavery

Chair: Whitney Womack Smith, Miami Univ. Ohio

Secretary: Linda Peterson, Univ. of Nebraska at Omaha

1. “Revolting Confessions: Remembering Rebellion in Nat Turner’s Confessions (1831),” by Keith Green, Rutgers Univ.-Camden

2. “Making It Right: The Problem of Revising Sentimental Racialism in Harriet Beecher Stowe and Mary Webb’s The Christian Slave,” by Jamie Libby Boyle, Univ. of South Carolina

3. “Uncle Tom Abroad: Harriet Beecher Stowe’s Scottish Tour,” by Whitney Womack Smith, Miami Univ. Ohio

4. “Negotiating Rage in Slavery: Harriet Jacobs, Harriet Wilson, Toni Morrison, and Octavia Butler,” by Rebecca Saulsbury, Florida Southern Coll.

75. Creative Writing I: Poetry

4:00-5:30 p.m. (Excelsior Bay)

Topic: Open Topic

Chair: Eve Rosenbaum, Univ. of Iowa

1. J. L. Conrad, Univ. of Wisconsin-Madison

2. Stacia Fleegal, Blood Lotus: An Online Literary Journal

3. Jennifer Rouse, Cornell Coll.

4. Angela Sorby, Marquette Univ.

5. Glenn Freeman, Cornell Coll.

6. Dan Nowak, Univ. of Nebraska-Lincoln

7. B. J. Best, Carroll Coll.

76. English I: English Literature Before 1800

4:00-5:30 p.m. (Lake Harriet)

Topic: Fame, Infamy, and Ideology

Chair: Katherine Kickel, Miami Univ. Ohio

1. “Occasional Mediation and Prayer Composition in Early Modern Diurnal Writing,” by Katherine Kickel,

Miami Univ. Ohio

2. “Friar Knowledge: Infamous Incubi and Sensational Succubi in Early Modern Literature,” by Jennifer J.

Holland, Univ. of St. Thomas

3. “Questioning Fame: Edmund Spenser’s Shift in Poetic Ideologies,” by Denna Iammarino, Marquette

Univ.

4. “‘A Deviant Genre’: Shakespeare as a Seminal Crime Fiction Writer,” by Chikako D. Kumamoto, Coll.

of DuPage

77. Fabricating the Body B

4:00-5:30 p.m. (Deer Lake)

(see Session #58 – 2:15 p.m., Friday)

78. French III: Issues in French Studies

4:00-5:30 p.m. (Birch Lake)

Topic: Shapes, Space, and other Scapes in the Writings of French Women

Chair: Sophie Maríñez, CUNY The Graduate Center

1. “Subjected to Space: The Influence of Space on Self-Expression in Mme de Graffigny and Mme de Charrière,” by Andrea Magermans, Grinnell Coll.

2. “Georgette in between,” by Marina Calas, Univ. of Minnesota

3. “The Poetics of Architecture in the Castles and Writings of Mlle de Montpensier: Saint-Fargeau, Eu and Choisy-le-Roy,” by Sophie Maríñez, CUNY The Graduate Center

79. History of Critical Reception

4:00-5:30 p.m. (Elk Lake)

Topic: Righteous Readers: Race, Reception, and Book Club Mania

Chair: Michelle Taylor-Watts, Miami Univ. Ohio

Secretary: Melanie Brown, St. Norbert Coll.

1. “Literary Culture and the Settlement House: Reading Texts, Reading Taste at the Educational Alliance,” by Laura Fisher, New York Univ.

2. “Reading Race in Boston: Book Clubs, African-American Fiction, and Cross-Racial Empathy,” by Kimberly Chabot Davis, Bridgewater State Coll.

3. “Oprah and As I Lay Dying,” by Katie Robinson, Liberty Univ.

4. “Aiming for the Truth: Oprah and the Reception of James Frey’s A Million Little Pieces,” by Genevieve West, Ferris State Univ.

80. Modern Literature

4:00-5:30 p.m. (Wayzata Bay)

Topic: Commonwealth Literature

Chair: Rosemary Johnsen, Governors State Univ.

1. “Language/Perversion: The Novels of Upamanyu Chatterjee,” by Arnab Chakladar, Carleton Coll.

2. “Joseph Conrad the Proto-Feminist?,” by Michael Meinhardt, Univ. of Illinois at Chicago

3. “Co-ordinating Postcolonial, Singaporean, and Asian American Subjectivities in the Work of Fiona Cheong and Shirley Lim,” by Weihsin Gui, Eastern Illinois Univ.

81. Science and Fiction

4:00-5:30 p.m. (Minnesota)

Topic: The Legacy of Philip K. Dick

Chair: Greg Wright, Kalamazoo Coll.

Secretary: Todd Comer, Defiance Coll.

1. “Can the Animus Endure This: Parallel Universes and Parallel Anxieties in Dick’s The Man in the High Castle,” by Ron Fields, Southern Illinois Univ.

2. “Identity, Power, and Theology in Do Androids Dream of Electric Sheep?,” by Nete Schmidt, Univ. of Wisconsin-Madison

3. “‘We Can Remember It for You Wholesale’: Memory, Reconstruction, and Adaptation in Total Recall,” by Greg Wright, Kalamazoo Coll.

82. Spanish I: Peninsular Literature Before 1700 D

4:00-5:30 p.m. (Gray’s Bay)

(see Session #8 – 8:30 a.m., Friday)

83. Spanish III: Latin American Literature C

4:00-5:30 p.m. (Lake Calhoun)

(see Session #52 – 12:30 p.m., Friday)

84. Women in Literature C

4:00-5:30 p.m. (St. Croix 2)

(see Session #53 – 12:30 p.m., Friday)

Special Sessions

85. American Studies Beyond the Center-Periphery Model

4:00-5:30 p.m. (Cook’s Bay)

Moderators: Nathan Leahy and Jason Malikow, Northwestern Univ.

1. “Hauntologies of the Oppressed: Chicana/o Literature and the Colonial Ghosts of American Studies,” by Cathryn Josefina Merla-Watson, Univ. of Minnesota

2. “Asians in Unexpected Places: The Racial Interstitiality of Henry Cho,” by Jasmine Kar Tang, Univ. of Minnesota

3. “Josephine Niggli’s Mexican Village as Political Barometer: A Reception History,” by Wanalee Romero, Northwestern Univ.

4. “American Studies Beyond the Center-Periphery Model,” by Nathan Leahy, Northwestern Univ., and Jason Malikow, Northwestern Univ.

86. Freaks of Fame: ’80s Edition

4:00-5:30 p.m. (Crystal Lake)

Moderator: Marjorie Worthington, Eastern Illinois Univ.

1. “The Madman I Created: The Mutating Narcissism of Bret Easton Ellis,” by Marjorie Worthington, Eastern Illinois Univ.

2. “Arturo Binewski and the Freaks of Fame,” by Alison Umminger, Univ. of West Georgia

3. “Famous Freaks in the ’80s: The Grateful Dead,” by David R. Shumway, Carnegie Mellon Univ.

87. The Politics of the “Post-Racial”

4:00-5:30 p.m. (Pine Lake)

Moderator: Jacqueline McGrath, Coll. of DuPage

1. “‘America Has Really Grown Up’: Percival Everett, Barack Obama, and Illusions of a ‘Post-Racial’ Society,” by David Todd Lawrence, Univ. of St. Thomas

2. “The Politics of the Post-Racial,” by Katherine H. Lee, Indiana State Univ.

3. “‘Everyone Can Relate”: Disrupting ‘Post-Racial’ Readings of Native American Literature,” by Jacqueline McGrath, Coll. of DuPage

88. The Profane Prairie: Controversial Stories from the Upper Midwest B

4:00-5:30 p.m. (Lake Nokomis)

(See Session #71, 2:15 p.m., Friday)

89. Rebels, Rogues, and Social Outcasts: Deconstructing Unstable Identities in Hispanic Narrative

4:00-5:30 p.m. (Maple Lake)

Moderator: Bradford Ellis, St. Norbert Coll.

1. “Sustainable Discourse: Language, Space, and Identity in Anacristina Rossi’s La loca de Gandoca,” by John Day, St. Norbert Coll.

2. “Place and Identity: The Case of Hector Beloascoarán Shayne in the Detective Fiction of Paco Ignacio Taibo II,” by Shalisa Collins, St. Norbert Coll.

3. “House Hunting: Detecting, Identity, and Digs in Giménez-Bartlett’s Petra Delicado Series,” by Marcie Paul, St. Norbert Coll.

4. “Displacement and Subversion: The Moriscos of Post-Expulsion Spain,” by Bradford Ellis, St. Norbert Coll.

90. Scandalous Performances: Investigating the Limitations and Fluidity of Gender

4:00-5:30 p.m. (Cedar Lake)

Moderator: Christine Garst-Santos, South Dakota State Univ.

1. “‘Yo soy tu esposa’: Doing and Being Done by Gender in the Quijote,” by Christine Garst-Santos, South Dakota State Univ.

2. “Mama’s Boy is Daddy’s Girl: Performing Gender in Johann Heinrich Jung-Stilling’s Heinrich Stillings Jugend, Jünglingsjahjre, Wanderschaft und häusliches Leben,” by Eckhard Rölz, South Dakota State Univ.

3. “Eroticizing and Exoticizing the Other: Questions of Race, Gender, and Sexuality in Prosper Mérimée’s Carmen and Joseph Gaï Ramaka’s Karmen Geï,” by Molly Enz, South Dakota State Univ.

4. “Les égarés and Bon voyage: Scandalous Domestications of WWII,” by Marie-Pierre Caquot Baggett, South Dakota State Univ.

FRIDAY EVENING, NOVEMBER 14

91. President’s Reception

5:15-6:15 p.m. (Hotel Ballroom)

Complimentary wine and hors d’oeuvres, cash bar, hosted by 2008 M/MLA President Devoney Looser

92. President’s Keynote Address

6:30-8:00 p.m. (Deer/Elk Lake)

"Fame/Infamy"

Lennard J. Davis, “Theoretical Fame, Virtual Notoriety: Ways of Being in Academia”

Professor of English, Disability and Human Development, and Medical Education at the Univ. of Illinois at Chicago, Lennard J. Davis also directs UIC’s Project Biocultures. He is the co-editor of Left Politics and the Literary Profession (Columbia UP, 1991) and the author of numerous books, among them Resisting Novels: Fiction and Ideology (Routledge, 1987; rpt. U of Pennsylvania P, 2001), Enforcing Normalcy: Disability, Deafness, and the Body (Verso, 1995), My Sense of Silence: Memoirs of a Childhood with Deafness (U of Illinois P, 2000), and Obsession: A History (U of Chicago P, 2008), just published.