2008 M\MLA Annual Convention

November 13-16, Minneapolis, Minnesota

Saturday, November 15, 2008

8:00 a.m.-5:00 p.m. Refreshments (Hotel Ballroom)

You are invited to attend the Book Exhibit, 8:00-6:30 p.m. (Hotel Ballroom)

Permanent Sections

93. Applied Linguistics

8:30-10:00 a.m. (Cedar Lake)

Topic: Language Teaching/Learning: Acculturation or Integration?

Chair: Kashama Mulamba, Olivet Nazarene Univ.

1. “Socio-Cultural Clash in The Act of Complimenting,” by Kashama Mulamba, Olivet Nazarene Univ.

2. “Teaching Cultural and Linguistic Identities: Challenge and Reward,” by Raquel Oxford, Univ. of Wisconsin-Milwaukee

3. “Language Learning Abroad: Acculturation, Integration or Both?,” by Christina Isabelli-Garcia, Illinois Wesleyan Univ.

94. Canadian Literature A

8:30-11:45 a.m. (Birch Lake)

Chair: Emily Sharpe, Pennsylvania State Univ.

Secretary: Julie O’Connor, Michigan State Univ.

Session A

8:30-10:00 a.m. (Birch Lake)
Topic: Canadian Regions and Regionalism: Atlantic Regionalism

1. “Escaping the Lobster Trap: Atlantic Canadian Literature and the Demands of the (Inter-regional) Market," by Andrew Atkinson, Wilfrid Laurier Univ., Canada

2. “Modernism, Translation and This Traitor Language in Acadia: George Elliott Clarke’s Whylah Falls,” by Emily Sharpe, Pennsylvania State Univ.

3. “Going Home Again: Migration and Return Stories in Alistair MacLeod’s The Lost Salt Gift of Blood and Wayne Johnston’s Baltimore’s Mansion,” by Nicola Faieta, Univ. of Ottawa, Canada

Session B

10:15-11:45 a.m. (Birch Lake)

Topic: Canadian Regions and Regionalism: Northern and Prairie Regionalism

4. “Editing Blackness from the Prairies," by Bertrand Bickersteth, Grand Valley State Univ.

5. “Nordicity and The Sunless City," by Jacob Bachinger, Univ. Coll. of the North, Canada

95. English II: English Literature 1800-1900 A

8:30-11:45 a.m.; 2:15-5:30 p.m. (Pine Lake, Maple Lake)

Topic: Celebrity, Sensation, and Infamy

Chair: Megan Alter, Univ. of Iowa

Secretary: Onita Vaz-Hooper, Davidson Coll.

Session A

8:30-10:00 a.m. (Pine Lake)

Subtopic: The Continuing Sensation of Lady Audley’s Secret

Moderator: Amanda Spuckler, Univ. of Minnesota

1. “Buried Alive: Female Criminality, Escape and Confinement in Mary Elizabeth Braddon’s Lady Audley’s Secret,” by Cynthia Van Sickle, McHenry County Coll.

2. “Lady Audley and the Dangers of Self-Help,” by Robin Barrow, Univ. of Tennessee-Knoxville

3. “Making the Man in Lady Audley’s Secret,” by Megan Alter, Univ. of Iowa

Session B

10:15-11:45 a.m. (Pine Lake)

Subtopic: Famous Bodies

Moderator: Onita Vaz-Hooper, Davidson Coll.

4. “The Branding of Oscar Wilde: PR Lessons from the Commodified Victorian,” by Brett C. Kolles, Univ. of St. Thomas

5. “The Celebrity Body,” by Melisa Klimaszewski, Drake Univ.

6. “Robert Browning and the Women: Fame and Frustration,” by Kathleen A. McGinty, Baylor Univ.

Session C

2:15-3:45 p.m. (Pine Lake)

Subtopic: Infamous Bodies

Moderator and Discussant: Beth E. Torgerson, Eastern Washington Univ.

7. “Periodical Hauntings: Persistent Bodies and Ghostly Minor Characters in Wilkie Collins’s The Moonstone,” by Stephanie Blalock, Univ. of Iowa

8. “Colonizing Bodies: Imperial Desire and Disease in Victoria Cross’s Anna Lombard,” by Brittany L. Roberts, Univ. of Florida

9. “Disabled Infamy or Infamously Disabled: Wilkie Collins’ Meserrimus Dexter,” by Elizabeth Anderman, Univ. of Colorado

Session D

4:00-5:30 p.m. (Maple Lake)

Subtopic: Celebrated Discourses

Moderator and Discussant: Robin Barrow, Univ. of Tennessee-Knoxville

10. “Acting Out: Theatricality, Notorious Trials, and Mary Wollstonecraft,” by Lisa Plummer Crafton, Univ. of West Georgia

11. “Royally Fictional Families: The Early Development of the Sensation Genre,” by Vicky Simpson, Univ. of New Brunswick, Canada

12. “Remaking the Dandy: The Celebrity Barrister and the Legacy of Oscar Wilde,” by Julie English Early, Univ. of Alabama, Huntsville

96. German Literature and Culture II-A

8:30-11:45 a.m. (Elk Lake)

Topic: German-Language Poetry

Chair: Jefford B. Vahlbusch, Univ. of Wisconsin-Eau Claire

Secretary: Geoffrey C. Howes, Bowling Green State Univ.

Session A

8:30-10:00 a.m. (Elk Lake)

1. “‘Die Präponderanz zum Tanz’: Women, Dance, and Modernity in Frank Wedekind’s Poetry,” by Kristen Hylenski, Univ. of Minnesota, Duluth

2. “The Austrian Lyric 1945–1955: Poetic Orientation under Military Occupation,” by Anthony Bushell, Univ. of Wales-Bangor, UK

3. Response, Geoffrey C. Howes, Bowling Green State Univ.

Session B

10:15-11:45 a.m. (Elk Lake)

4. “The Bodies of Rome: Sighted Touch in Johann Gottfried Herder’s Plastik and Johann Wolfgang Goethe’s Die römischen Elegien,” by Vance Byrd, Grinnell Coll.

5. “Nature Irretrievable: Brecht and Bernhard,” by K. Scott Baker, Univ. of Missouri-Kansas City

6. Response, Jefford B. Vahlbusch, Univ. of Wisconsin-Eau Claire

97. Native American Literature A

8:30-11:45 a.m. (Lake Nokomis)

Topic: On the Rez, Off the Rez

Chair: Janet LaBrie, Univ. of Wisconsin-Waukesha

Secretary: Margaret Rozga, Univ. of Wisconsin-Waukesha

Session A

8:30-10:00 a.m. (Lake Nokomis)

1. “Duality in The Business of Fancydancing,” by Virginia Wells, Florida Atlantic Univ.

2. “The Reconstruction of Place and Family in Louise Erdrich’s Tracks,” by Danica Sterud, Fordham Univ.

3. “The Absolutely True Diary of A Part-Time Indian: Sherman Alexie’s Continuing Search for the Meaning of Place in Contemporary American Indian Life,” by Alayne Peterson, Univ. of Wisconsin-Fond Du Lac

Session B

10:15-11:45 a.m. (Lake Nokomis)

4. “Searching for Home: The Reservation as a Site of Violence and Hope in Sherman Alexie’s Indian Killer,” by Jessica Arant, Creighton Univ.

5. “Imagining the Reservation: Reconceptualizing Community in the Works of Sherman Alexie and Gerald Vizenor,” by Sun Hee Lee, Carleton Coll.

6. “There’s No Crime like Home Crime for Making A Person Feel Welcome: The Place of Crime in Placing Native American Detectives on their Reservations,” by Janet LaBrie, Univ. of Wisconsin-Waukesha

98. Old and Middle English Literature and Language

8:30-10:00 a.m. (Wayzata Bay)

Topic: Comparative Approaches to Old and Middle English Texts

Chair: Valentine A. Pakis, Univ. of Minnesota

Secretary: Damian Fleming, John Carroll Univ.

1. “Andreas and the Traditions of Romance,” by Andrew Scheil, Univ. of Minnesota

2. “Christ the Healer and the Anglo-Saxon Charms,” by Valentine A. Pakis, Univ. of Minnesota

3. “Scho had gret delyt to red bukis & to wryt: Saint Eugenia’s Education in the Latin Tradition and English Translation,” by Erik Carlson, Univ. of Minnesota

99. Teaching Writing in College A

8:30-11:45 a.m. (Spring Park Bay)

Topic: But I'm Not an English Major!: Connecting College Writing to the Academic Experience

Chair: Leah Kind, Northern Illinois Univ.

Secretary: Christine Brovelli O’Brien, Northern Illinois Univ.

Session A

8:30-10:00 a.m. (Spring Park Bay)

1. “The Coauthored Assignment: A Test-Case for the Teaching of Collaboration and Leadership in the Composition Classroom,” by Thomas Lilly, Georgia Gwinnett Coll.

2. “Critical Thinking in the Composition Classroom,” by Elizabeth Kalbfleisch, Univ. of Minnesota

3. “What Level of Writer Are You?—Three Different Scales to Help Students Identify Their Development,” by Richard Jewell, Inver Hills Community Coll.

Session B

10:15-11:45 a.m. (Spring Park Bay)

4. “Text Savvy: New Media and Visual Rhetoric in the Composition Classroom,” by Cortney Barko, Sarah Erickson, and Kathleen Turner, Northern Illinois Univ.

5. “Globalizing the Composition Classroom,” by Dan Martin, Univ. of Central Florida

6. “I Am More Than the Job I Hope to Have: Teaching Relevance in First-Year Writing,” by Glenda Jones, Univ. of Wisconsin-Stout

100. Travel Writing/Writing Travel

8:30-10:00 a.m. (St. Croix 1)

Topic: Travel and Conflict

Chair: Leah Wahlin, Independent Scholar

Secretary: Zach Weir, Miami Univ. Ohio

1. “Issues of Propaganda in Anne Morrow Lindbergh's Travel Narratives North to the Orient and Listen! the Wind,” by Michele Willman, Univ. of North Dakota

2. “Blood and Oil: Tampico and the Mexican Revolution,” by Shiela Ellen Pardee, Southeast Missouri State Univ.

3. “News from the Front: War through the Eyes of the Female Journalist,” by Swaralipi Nandi, Kent State Univ.

4. “‘Indicating the presence of’: Travel and Conflict in 21st-Century American Culture in Claudia Rankine’s Don’t Let Me Be Lonely,” by Leah Wahlin, Independent Scholar

101. Young Adult Literature

8:30-10:00 a.m. (Crystal Lake)

Topic: “New” and “Alternative” Texts in Young Adult Literature

Chair: Melissa Sara Smith, Illinois State Univ.

Secretary: Ryan Kerr, Eastern Michigan Univ.

1. “Everything Old Can Be ‘New’ Again: Examining the Enduring Relevance of Dalton Trumbo’s Johnny Got His Gun and Robert Pirsig’s Zen and the Art of Motorcycle Maintenance to Young Adult Literature,” by Harry Eiss and Jennifer Goodhue, Eastern Michigan Univ.

2. “Through the Rabbit Hole: Carroll and the Wonderland of Contemporary Media,” by Amberyl Malkovich, Concord Univ.

Special Sessions

102. Afro-Caribbean Identity: Space, Culture, and Literature

8:30-10:00 a.m. (Lake Harriet)

Moderator: Mamadou Badiane, Univ. of Missouri

1. “Violence and the Return of the Repressed in Sherley Williams’s Dessa Rose,” by Manal AlNatour, Univ. of Arkansas

2. “Léopold Sédar Senghor and Nicolás Guillén: Two Poets of Métissage,” by Mamadou Badiane, Univ. of Missouri

3. “Calypso: the Costarrican Caribbean Represented in Three Female Family Generations,” by Maricelle Pinto Tomas, Univ. of Iowa

4. “An Unfinished Journey?: Revisi(ti)ng History in Cuba’s Post-Revolutionary Poetry,” by Paula Sanmartin, California State Univ., Fresno

103. American Cultural Studies

8:30-10:00 a.m. (Minnesota)

Moderator: Elizabeth Klaver, Southern Illinois Univ. Carbondale

1. “Falling Back into History: The Uncanny Trauma of Blackface Minstrelsy in Spike Lee’s Bamboozled,” by Gregory Laski, Northwestern Univ.

2. “(Un)wanted Fame: An Exploration of American Cultural Ideology in ABC’s Lost,” by Keyna Houston, Univ. of Vermont

3. “Monster: Aileen Wournos and the Making of a Famous Serial Killer,” by Elizabeth Klaver, Southern Illinois Univ. Carbondale

104. Book Studies-American Studies A

8:30-11:45 a.m., 2:15-5:30 p.m. (Deer Lake)

Session A

8:30-10:00 a.m. (Deer Lake)

Subtopic: Nineteenth-Century American Book Performances

Moderator: Adam Bradford, Univ. of Iowa

1. “Staging Literacy in the Antebellum Theater: Epistolary Performance in Mowatt’s Fashion,” by Mark Mattes, Univ. of Iowa

2. “Pressing Grapes: New York City and the Antebellum Horticultural Press,” by Erica Hannickel, Northland Coll.

3. “Play Publishing in the Industrial U.S.,” by Katherine Wilson, City Univ. of New York

Session B

10:15-11:45 a.m. (Deer Lake)

Subtopic: Valuations in the Visual Text

Moderator: Matt Thomas, Univ. of Iowa

4. “Surrendering to the Visual: The Implications of Typo/Graphic Play in Postmodern Fiction,” by Matt Thomas, Univ. of Iowa

5. “Gramophone, Film, Speech Balloon,” by Luke Stacks, Univ. of Iowa

6. “Uncle Tom’s Cabin: Race, Typographical Space, and Modernization,” by Wesley Raabe, Kent State Univ.

Session C

2:15-3:45 p.m. (Deer Lake)

Subtopic: The Business of Print

Moderator: Erica Hannickel, Northland Coll.

7. “‘For the Love of Study or the Prospect of Gain’: The Nineteenth-Century Gift Book Enterprise and the Cultural Work of Books,” by Kristen Doyle Highland, New York Univ.

8. “‘It had largely put itself together’: Autonomy and Accountability in A Hazard of New Fortunes,” by Matthew J. Lavin, Univ. of Iowa

9. “Yellow-Wrapped Books as Technologies of Color and Consumption,” by E. Haven Hawley, Univ. of Minnesota

Session D

4:00-5:30 p.m. (Deer Lake)

Subtopic: Poetry, Book Making, and the Nation

Moderator: Liz Hutter, Univ. of Minnesota

10. “Joel Barlow and the Publication of Poetry in the 1780s,” by Willis McDonald, Univ. of Iowa

11. “Peddler Poets: The Occupational Culture of Itinerant Print-Peddling,” by Matthew Boehm, Univ. of South Carolina

12 “Embodying the Book: Whitman’s Material Text as a Site of Reparative U/union,” by Adam Bradford, Univ. of Iowa

105. Digital Humanities: Exploring New Directions in Literary and Linguistic Scholarship

8:30-10:00 a.m. (Maple Lake)

Moderator: Stephanie Schlitz, Bloomsburg Univ. of Pennsylvania

1. “From Markup to Display: Transforming XML Encoded Documents for the Internet,” by Garrick Bodine, Pennsylvania State Univ., State Coll.

2. “Teaching Intangible Cultural Heritage Using E-Learning: Case Study on Sri Lankan Dance,” by Sudesh Mantillake, Univ. of Peradeniya, Sri Lanka

3. “The Case of Hafgeirs Saga: Encoding the Artefacts of Forgery?” by Stephanie Schlitz, Bloomsburg Univ. of Pennsylvania

4. “Connecting Teachers and Students in Digital Writing Classrooms,” by Merry Rendahl, Univ. of Minnesota

106. Fame, Infamy, and Evil in Contemporary Literature and Film

8:30-10:00 a.m. (Excelsior Bay)

Moderator: Anne Herbert, Bradley Univ.

1. “Close Encounters of the Intertextual Kind: Infamy and Intertextuality in The League of Extraordinary Gentlemen,” by Mark Heimermann, St. Cloud State Univ.

2. “Golden Dreams: Imagining the Life of Marilyn Monroe in Joyce Carol Oates’ Blonde,” by Sarah Nestor, Marquette Univ.

3. “Eichmann in Oxfordshire: The Evil of Banality in The Remains of the Day,” by Janine Tobeck, Northwestern Univ.

107. Fame, Infamy, and Spanish Literature

8:30-10:00 a.m. (Silver Lake)

Moderator: R. John McCaw, Univ. of Wisconsin-Milwaukee

1. “Ambiguous Infamies: Shepherds and ‘cristianos viejos’ in Early Modern Spain,” by Javier Irigoyen-Garcia, Univ. of Illinois at Urbana-Champaign

2. “Infamous Language: Entropic Discourse in Spanish Picaresque Fiction,” by Danny Brunette-López, Univ. of South Dakota

3. “Góngora’s Infamies: Laughter and the Polemic of Soledades,” by Adela Borrallo-Solís, Georgetown Coll.

108. Literature and Terrorism

8:30-10:00 a.m. (Cook’s Bay)

Moderator: Jolene Barjasteh, St. Olaf Coll.

1. “Terrorism and Nihilism in Dostoevsky’s The Devils,” by Anna Kuxhausen, St. Olaf Coll.

2. “Terrorism and Morality: Camus’s Les Justes,” by Edmund Santurri, St. Olaf Coll.

3. “Terrorism: A Comic Response to a Tragic Flaw in Humanity,” Marc Robinson, St. Olaf Coll.

4. “The Making of a Terrorist in Yasmina Khadra’s Les Sirènes de Bagdad,” by Jolene Barjasteh, St. Olaf Coll.

109. Narrating Nationalism: Interdisciplinary Perspectives A

8:30-11:45 a.m. (St. Croix 2)

Moderators: Sarah B. Buchanan and James A. Wojtaszek, Univ. of Minnesota, Morris

Session A

8:30-10:00 a.m. (St. Croix 2)

1. “Cross-Dressing Nationalism in Zaida Ghorab-Volta’s Souviens-toi de moi,” by Sarah B. Buchanan, Univ. of Minnesota, Morris

2. “The Martyred Maternal Body in Pedro de Fuentes’ ‘Doña Francisca la Cautiva,’” by Stacey Parker Aronson, Univ. of Minnesota, Morris

3. “Dancing Asian Bodies in the Virtual Reality of Nationalism in Flower Drum Song,” by Chang-Hee Kim, Univ. of Minnesota

Session B

10:15-11:45 a.m. (St. Croix 2)

4. “The Myth of National Unity: María Luisa Bemberg’s Response to José Mármol,” by Rebecca J. Ulland, Northern Michigan Univ.

5. “Istvan Szabó’s ‘Colonel Redl’: The Fictional Construction of the Spy from the Margins,” by Edith Borchardt, Univ. of Minnesota, Morris

6. “Anti-Nationalism in the Young Unamuno: De mi país (1902),” by María Sáiz, Univ. of Colorado at Boulder

7. “The Delusional Community: Misguided Nationalism in Galdós’s Doña Perfecta,” by James A. Wojtaszek, Univ. of Minnesota, Morris

110. Power, Gender and Identity in Contemporary Narrative by Hispanic Women Writers A

8:30-11:45 a.m. (Lake Calhoun)

Moderator: Elena Sánchez Mora, Coll. of St. Benedict/St. John’s Univ.

Session A

8:30-10:00 a.m. (Lake Calhoun)

1. “La princesa federal by María Rosa Lojo: Countering Mármol’s Representation of Manuela Rosas,” by Rebecca J. Ulland, Northern Michigan Univ.

2. “Empowering Transformations in Brianda Domecq’s La insólita historia de La santa de Cabora and Gioconda Belli’s La mujer habitada,” by Elena Sánchez Mora, Coll. of St. Benedict/St. John’s Univ.

3. “The Visionary and the Voyeur: Prophecy and Violence in Elena Garro and Carmen Boullosa,” by Susan Goodrich, Northern Michigan Univ.

Session B

10:15-11:45 a.m. (Lake Calhoun)

4. “Gender, Power and Identity in the Police Novels of Alicia Giménez Bartlett,” by Renée Craig-Odders, Univ. of Wisconsin-Stevens Point

5. “El conflicto de identidad y género en Temblor e Historia del rey transparente de Rosa Montero,” by Patricia Bolaños, Coll. of St. Benedict/St. John’s Univ.

6. “Identidad masculina y femenina tras la desconstrucción feminista en las novelas de Lucía Etxebarría,” by Christina Hennessy, Coll. of St. Benedict/St. John’s Univ.

7. “Civil War in the Borderlands: Re-membering the Civil War in Tina Juárez’s South Wind Come,” by Wanalee Romero, Northwestern Univ.

111. Recasting the Civil War A

8:30-11:45 a.m., 2:15-3:45 p.m. (Lafayette Bay)

Session A: Self-Made Citizens

8:30-10:00 a.m. (Lafayette Bay)

Moderator: Don Dingledine, Univ. of Wisconsin-Oshkosh

1. “‘Standing still with fixed bayonets’: The Weekly Anglo-African, Martin Delany’s Blake, and the American Civil War,” by Benjamin Fagan, Univ. of Virginia

2. “The War and the Will to Write: John M. Washington’s Slave Narrative,” by Christopher Hager, Trinity Coll. (CT)

3. “Emancipation and the Grizzly Rebuttal of the Overland Monthly,” by Kathleen Diffley, Univ. of Iowa

Session B: Free At Last?

10:15-11:45 a.m. (Lafayette Bay)

Moderator: Kathleen Diffley, Univ. of Iowa

4. “‘In a Right Position before the Country’: William Wells Brown’s Reconstruction of Clotel,” by Don Dingledine, Univ. of Wisconsin-Oshkosh

5. “Romancing the Republic: Lydia Maria Child and the Politics of Postbellum Representation,” by Anna

Stewart Kerr, Univ. of Texas at Austin

6. “Elizabeth Keckley, Abraham Lincoln, and the Freedom to Compare,” by Rebecca Entel, Cornell Coll.

Session C: White Women Remember

2:15-3:45 p.m. (Lafayette Bay)

Moderator: Samuel Graber, Valparaiso Univ.

7. “‘Land[ing] Somewhere in Carnival Time’: Suturing the City in Louisa May Alcott’s Hospital Sketches,” by Eve Rosenbaum, Univ. of Iowa

8. “Memorable Gleanings: Reconstructions of Nation and Race in Kate Cumming’s Southland” by Jane E. Schultz, Indiana Univ.-Purdue Univ. Indianapolis

9. “Image and Influence: Darley and Livermore’s Michigan Bridget,” by Barbaranne Liakos, Univ. of Iowa

10. “Mary Chesnut’s Unfinished Civil War Epic,” by Julia Stern, Northwestern Univ.

Workshop Session

112. Workshop II: Publishing an Essay

10:15-11:45 a.m. (St. Croix I)

Moderator: Elizabeth Klaver, Southern Illinois Univ. Carbondale

1. Craig Dionne, Editor, JNT: Journal of Narrative Theory

2. Devoney Looser, Co-Editor, Journal for Early Modern Cultural Studies

3. Thomas B. Byers, Referee for Contemporary Literature, among other academic journals

Permanent Sections

113. Canadian Literature B

10:15-11:45 a.m. (Birch Lake)

(see Session #94 – 8:30 a.m., Saturday)

114. English II: English Literature 1800-1900 B

10:15-11:45 a.m. (Pine Lake)

(see Session #95 – 8:30 a.m., Saturday)

115. Film II

10:15-11:45 a.m. (Minnesota)

Topic: The Alternative Filmic Voice of John Waters

Chair: David M. Jones, Univ. of Wisconsin-Eau Claire

Secretary: Joanne C. Juett, Univ. of Wisconsin-Eau Claire

1. “Desperate Living in a Female Utopia,” by Melinda Lewis, Bowling Green State Univ.

2. “‘C’ is for ‘Camp’: John Waters, Hairspray, and the Building Blocks of Queer Utopia,” by Nan McVittie, Univ. of Michigan

3. “Queer Waters: a Divine Intervention in Intelligibility,” by Anna Nowak, Univ. of Minnesota

4. “Being Bad Feels So Good: Performance in Cry Baby,” by Amanda Dafoe, Independent Scholar

116. French I

10:15-11:45 a.m. (Cedar Lake)

Topic: Je t’aime, moi non plus: relations contradictoires entre la France et les Etats-Unis

Chair: Adela Lechintan, The Ohio State Univ.

Secretary: Annie Jouan-Westlund, Cleveland State Univ.

1. “Serge Doubrovsky: L’écriture d’une aventure transatlantique,” by Annie Jouan-Westlund, Cleveland State Univ.

2. “Looking for France . . . in All the Wrong Places,” by Carolyn A. Durham, The Coll. of Wooster

3. “America Laid Bare: The Rhetoric of Exposure and Race in Simone de Beauvoir’s l’Amerique au jour le jour,” by Jacob Schott, The Ohio State Univ.

4. “Fordisme et commodités au féminin dans l’oeuvre de Claire Etcherelli et Kristin Ross,” by Adela Lechintan, The Ohio State Univ.

117. Gender Studies: Male

10:15-11:45 a.m. (Cook’s Bay)

Topic: Masculinity and Theatre

Chair: Samuel Park, Columbia Coll. Chicago

Secretary: Joseph M. Armengol, SUNY Stony Brook

1. “‘A Sadly Inappropriate Gift’: Masculinity in/as Text and Performance in Eugene O'Neill's Long Day's Journey into Night,” Stephanie Byttebier, Boston Univ.

2. “Negative of a Negative: Keith Antar Mason's Male-Centered Response to Ntozake Shange's For Colored Girls . . .,” by Jim Utz, Ithaca Coll.

3. “Performing Asian American Masculinity in David Henry Hwang's Yellow Face,” by Samuel Park, Columbia Coll. Chicago

118. German Literature and Culture II-B

10:15-11:45 a.m. (Elk Lake)

(see Session #96 – 8:30 a.m., Saturday)

119. Illustrated Texts

10:15-11:45 a.m. (Maple Lake)

Topic: The Art of Children’s Literature

Chair: Janis Breckenridge, Whitman Coll.

1. “Illustrating Worker Solidarity: The Use Of Caricature in Mirta Narosky’s Duendes por la identidad,” by Janis Breckenridge, Whitman Coll.

2. “Young Communists: History and Politics in Pepe Carreiro's Children's Literature,” by John Gardner, Rose-Hulman Institute of Technology

3. “An Infamous Hero: Manuel Gago García’s El guerrero del antifaz,” by Adolfo Campoy-Cubillo, Madonna Univ.

4. “Harriet and the Promised Land: Two Series of Paintings by Jacob Lawrence,” by Jutta Gsoels-Lorensen, The Pennsylvania State Univ., Altoona Coll.

120. Luso-Brazilian A

10:15-11:45 a.m.; 2:15-5:30 p.m. (Lake Harriet)

Topic: Writing Against the Flow: Dysfunction, Dystopia and Detours in Lusophone Literature

Chair: Renato de Souza Alvim, Indiana Univ.-Bloomington

Secretary: Carolina Castellanos, Vanderbilt Univ.

Session A

10:15-11:45 a.m. (Lake Harriet)

1. “O paraíso é bem bacana: a última ‘Teogonia às avessas’ de André Sant’Anna,” by Ângela Maria Dias, Georgetown Univ.

2. “Voices of Confrontation: Emergence of Marginal Culture in Brazilian Literature and Art,” by Eliseo Jacob, Univ. of Texas at Austin

3. “A Brazilian poet adrift,” by Else R. P. Vieira, Univ. of London, UK

Session B

2:15-3:45 p.m. (Lake Harriet)

4. “The Assimilation and the Critique of Positivism in the Work of Euclides da Cunha, Lima Barreto and João do Rio,” by Saulo Gouveia, Michigan State Univ.

5. “Família e transgressão em Lúcio Cardoso: nadando contra a corrente da tradicional família mineira,” by Renato de Souza Alvim, Indiana Univ.-Bloomington

6. “Terra Papagalli; An Historical Novel Deconstructing Brazil’s Official History of Discovery,” by Regina Castro McGowan, City Univ. of New York

7. “Memória de exiladas brasileiras: entre a infâmia e o cosmopolitismo,” by Giovanna Undargarain, Pacific Lutheran Univ.

Session C

4:00-5:30 p.m. (Lake Harriet)

8. “Female Misbehavior: The Woman in Urban Narratives of the First Republic,” by Simone Cavalcante DaSilva, Univ. of Oregon

9. “Transgressão em Vestido de Noiva: realidade ou alucinação?,” by Giselle Pedrosa, Indiana Univ.-Bloomington

10. “Passar como homem e posar masculinidades, Diadorim em Grande Sertão: Veredas,” by Carolina Castellanos, Vanderbilt Univ.

121. Native American Literature B

10:15-11:45 a.m. (Lake Nokomis)

(see Session #97 – 8:30 a.m., Saturday)

122. Teaching Writing in College B

10:15-11:45 a.m. (Spring Park Bay)

(see Session #99 – 8:30 a.m., Saturday)

Associated Organizations

123. Medieval Association of the Midwest A

10:15-11:45 a.m.; 2:15-5:30 p.m. (Wayzata Bay)

Topic: Famous & Infamous: Medieval Punishments, Penance, and Rewards

Coordinator: Organizer: William Hodapp, Coll. of St. Scholastica

Secretary: Cynthia Z. Valk, Vincennes Univ.

Session A

10:15-11:45 a.m. (Wayzata Bay)

Chair: Edward L. Risden, St. Norbert Coll.

1. “Timeo Danaos et dona ferentis”: Rewards and Punishments in the Aeneid,” Drew Mannetter, Coll. of St. Scholastica

2. “Victims of Siren Song in Version B of the Latin Physiologus,” by Valentine A. Pakis, Univ. of Minnesota

3. “Conquered by Babylon: Fate, Fortune, and Reward in Walter of Châtillon’s Alexandreis,” by William Hodapp, Coll. of St. Scholastica

Session B

2:15-3:45 p.m. (Wayzata Bay)

Chair: Nickolas Haydock, Univ. of Puerto Rico, Mayagüez

4. “Public and Private Justice: Penalties Assessed in the Romance de Barnal Francés,” by Carlos Hawley-Colon, North Dakota State Univ.

5. “Plowing, Bowing, Burning, Journeying: Penance and Subverting Penance in Medieval Literature,” by Edward L. Risden, St. Norbert Coll.

Session C

4:00-5:30 p.m. (Wayzata Bay)

Chair: Cynthia Z. Valk, Vincennes Univ.

6. “The Green Knight and Other Medieval Dismemberments,” by Mel Storm, Emporia State Univ.

7. “Wounding and Retributive Justice in the Sagas of the Icelanders,” by Nichole Sterling, Univ. of Minnesota, Duluth

8. “‘With pane we suld mak recompence’: Scapegoating and Persecution in Robert Henryson’s Testament of Cresseid,” by Nickolas Haydock, Univ. of Puerto Rico, Mayguez, Puerto Rico

Special Sessions

124. Book Studies-American Studies B

10:15-11:45 a.m. (Deer Lake)

(see Session #104 – 8:30 a.m., Saturday)

125. Contemporary Cultural Issues: Fame and Scandal

10:15-11:45 a.m. (Excelsior Bay)

Moderator: Katherine H. Lee, Indiana State Univ.

1. “Of Poetry and Pornography: bill bissett in the House of Commons,” by Ryan J. Cox, Univ. of Minnesota

2. “The Famous, the Infamous, and the Dead: ‘Filming’ Operation Iraqi Freedom,” by Jason McEntee, South Dakota State Univ.

3. “The Rhetoric of Infamy: Drama, Identification, and Victimization in Multiple Murder Cases,” by Patrick Shaw, Univ. of Southern Indiana

126. Fame and Infamy in Colonial Latin America

10:15-11:45 a.m. (Silver Lake)

Moderator: Raul Marrero-Fente, Univ. of Minnesota

1. “Imperialismo, fama y justicia en la Historia de la invención de las Indias de Fernán Pérez de Oliva,” by Raul Marrero-Fente, Univ. of Minnesota

2. “Justicia distributiva e imperialismo español: el canon colonial y la tradición de la desigualdad en América,” by Cristián Roa de la Carrera, Univ. of Illinois at Chicago

3. “Paris, Londres y Filadelfia: Bartolomé de las Casas en el itinerario de fray Servando Teresa de Mier,” by Santa Arias, Univ. of Kansas

4. “Contesting Infamy in Eighteenth-Century Spanish America: Creole Patriotism and Geographies of Knowledge,” by Mariselle Meléndez, Univ. of Illinois at Urbana-Champaign

127. Multicultural Identity in Creative Writing A (papers available in advance)

10:15-11:45 a.m.; Sunday, 10:15-11:45 a.m. (Crystal Lake)

Moderator: Sheena K. Fallon, Univ. of Minnesota

Session A

Topic: Literary Analysis

10:15-11:45 a.m. (Crystal Lake)

1. “The Haunting: Harold Bloom, Barbara Jane Reyes, and Ghosts in the Contact Zone,” by Gina M. Sully, Univ. of Nevada, Las Vegas

2. “Variations: ‘Minority’ Poets Rewriting Identity Through Received Forms,” by Benjamin Vogt, Univ. of Nebraska-Lincoln

3. “Reversing the Gaze: Tricksterism in the Writings of Sui Sin Far and Zitkala-Ša,” by Shannon McMahon, Univ. of Nebraska-Lincoln

4. “On Being Multicultural: The “Good” Name, The Namesake, and Moi,” by Soumitra Ghosh, Oklahoma State Univ.

Session B

Topic: Author

Sunday, 10:15-11:45 a.m. (Crystal Lake)

1. “[I]: The Korean Adoptee as Cultural Figure, as Currency, as Self,” by Katie Leo, Univ. of Minnesota

2. “Limited Space?: Distinguishing a Voice in the Sea of Multiculturalism,” by Swati Avasthi, Univ. of Minnesota

3. “The Ins and Outs of Being Outside Looking In: A Personal Essay,” by Dan Nowak, Univ. of Nebraska-Lincoln

128. Narrating Nationalism: Interdisciplinary Perspectives B

10:15-11:45 a.m. (St. Croix 2)

(see Session #109 – 8:30 a.m., Saturday)

129. Power, Gender and Identity in Contemporary Narrative by Hispanic Women Writers B

10:15-11:45 a.m. (Lake Calhoun)

(see Session #110 – 8:30 a.m., Saturday)

130. Recasting the Civil War B

10:15-11:45 a.m. (Lafayette Bay)

(see Session #111 – 8:30 a.m., Saturday)

SATURDAY AFTERNOON, NOVEMBER 15

Meeting

131. The Passing of the Torch and the M/MLA Business Meeting

12:00 noon-2:00 p.m. (Hotel Ballroom)


Moderator: Kathleen Diffley, Univ. of Iowa

Meet the incoming team from Loyola University Chicago, Executive Director David Posner and Associate Director Steven J. Venturino.
Complimentary buffet plus books, M/MLA update, and a welcome sense of what lies ahead for the annual convention and the
association's journal.

Workshop Session

132. Workshop III: Placing a Book Manuscript

2:15-3:45 p.m. (St. Croix I)

Moderator:

1. Richard Morrison, Executive Editor, Univ. of Minnesota Press

2. Pamela J. McClanahan, Director, Minnesota Historical Society Press and Borealis Books

3. David R. Shumway, Series Editor, Knowledge: Disciplinarity and Beyond, Univ. of Virginia Press

Permanent Sections

133. African American Literature

2:15-3:45 p.m. (Spring Park Bay)

Topic: Intersections of African American Literacies and Popular Culture

Chair: Faith Bennett, Loyola Univ. Chicago

Secretary: T J Geiger, Texas Woman's Univ.

1. “William Wells Brown on the Wheels of Steel: Sampling and Signifyin(g) in Clotel,” by Michael New, Pennsylvania State Univ.

2. “The Complicated Birth of Bigger Thomas: News Media and Subjectivity in Native Son,” by Jeremiah Crotser, Univ. of Buffalo, SUNY

3. “From ‘Mammies’ and ‘Jezebels’ to ‘Bitches’ and ‘Hoes’: Black Male Rhetoric in the Performance of Words and Images in Popular Rap Music,” by Ellesia Blaque, Palm Beach Community Coll.

4. “‘An Anthropological Rending of the Ghetto’: How Black Popular Culture Ironizes Traditional African American Literary Conventions in Paul Beatty's The White Boy Shuffle,” by Natalie Kalich, Loyola Univ. Chicago

134. English II: English Literature 1800-1900 C

2:15-3:45 p.m. (Pine Lake)

(see Session #95 – 8:30 a.m., Saturday)

135. German Literature and Culture I-A

2:15-5:30 p.m. (Crystal Lake)

Topic: Heroes and Villains in German Literature and Film

Chair: Rebecca A. Raham, Univ. of Minnesota

Secretary: Isolde Mueller, St. Cloud State Univ.

Session A

2:15-3:45 p.m. (Crystal Lake)

1. “Looking for Villains in the Nibelungenlied,” by Arsena Ianeva-Lockney, Univ. of Minnesota

2. “The Unwilling Hero: Wilhelm Tell and Dorothea’s Hermann,” by Viktoria Harms, Univ. of South Carolina

3. “Siegfried for the 21st Century: Heroes and Villains in Die Nibelungen,” by Christiane Eydt-Beebe, Eastern Illinois Univ.

Session B

4:00-5:30 p.m. (Crystal Lake)

4. “Heroes versus Villains, Non-Sinti and Roma versus Sinti and Roma in Heimat Film: Wenn die Abendglocken läuten,” by Habiba Hadziavdic, Univ. of St. Thomas

5. “National Heroes, Soccer and German Patriotism,” by Dania Hückmann, New York Univ.

6. “Where Have All the Villains Gone? The (Re)Building of the German Past and German National Identity in Recent German Novels,” by Hannelore Mundt, Univ. of Wyoming

136. International Francophone Studies

2:15-3:45 p.m. (Minnesota)

Topic: Spaces, Places and Voices in World Literature in French

Chair: Hélène Brown, Principia Coll.

Secretary: Brigitte Hamon-Porter, Hope Coll.

1. “Flexibilité des espaces dans Le goût des autres d’Agnès Jaoui (2000),” by Patricia Reynaud, Miami Univ. Ohio

2. "Réinventer l'île: Mutismes de Tutuaeu Peu et Vai : La rivière au ciel sans nuages de Michou Chaze,” by Brigitte Hamon-Porter, Hope Coll.

3. “Petite cuisine entre amis ou règlements de comptes francophones dans Les Belles-sœurs et Cuisine et dépendances,” by Candice Nicolas, Gonzaga Univ.

4. “Literary Francophonie: Cultural Hybridity in the French African Text,” by Peter Wuteh Vakunta, Univ. of Wisconsin-Madison

137. Italian A

2:15-5:30 p.m. (Birch Lake)

Topic: Realism, Naturalism, Symbolism: Definitions of Modernity at the Dawn of Italian Modernism

Chair: Ernesto Livorni, Univ. of Wisconsin-Madison

Secretary: Simone Dubrovic, Kenyon Coll.

Session A

2:15-3:45 p.m. (Birch Lake)

1. “Shades and Shadows of Realism: Verga's Cavalleria rusticana and Capuana's Il piccolo archivio,” by Stefano Boselli, Gettysburg Coll.

2. “Giovanni Verga: l'esilio come vagabondaggio,” by Lidia Ciccone, Univ. of Wisconsin-Madison

3. “Allegorie storico-politiche ne I Vicerè di Federico De Roberto,” by Chiara De Santi, Univ. of Wisconsin-Madison

4. “Misteri metafisici in Ebdomero di Giorgio de Chirico,” by Simone Dubrovic, Kenyon Coll.

Session B

4:00-5:30 p.m. (Birch Lake)

5. “Capuana e Zola fra ‘romanzo sperimentale’ e ‘crisi del romanzo,’” by Daniele Fioretti, Univ. of Wisconsin-Madison

6. “Macchie e Bozzetti: Forme del Vero di Fine Ottocento,” by Lodovica Guidarelli, Univ. of California, San Diego

7. “Cicli, naufragi e fiumane: appunti sulla struttura narrativa dei Malavoglia di Giovanni Verga,” by Ernesto Livorni, Univ. of Wisconsin-Madison

8. Shooting D’Annunzio: Looking for Realist, Decadent, and Symbolist Traces in Cabiria,” by Sante Matteo, Miami Univ. Ohio

138. Literary Criticism

2:15-3:45 p.m. (Excelsior Bay)

Topic: Criticism After the Cold War

Chair: Samuel Cohen, Univ. of Missouri

1. “Reconsidering High Modernism: The Sociological Turn in Post-Cold War Criticism,” by Evan Brier, Univ. of Minnesota, Duluth

2. “What Can Bret Easton Ellis Teach Us about New Historicism?” by John Conley, Univ. of Minnesota

3. “A Terminally Bad Time: The American Historical Imagination and the End,” by Samuel Cohen, Univ. of Missouri

139. Luso-Brazilian B

2:15-3:45 p.m. (Lake Harriet)

(see Session #120 – 10:15 a.m., Saturday)

140. Multicultural Literature in the Classroom: Politics and Pedagogy

2:15-3:45 p.m. (St. Croix 2)

Topic: Film and Other Visual Texts

Chair: Alpana Sharma, Wright State Univ.

1. “The Other and the Same: Contradictory Narratives of Asian American Identity in post-WWII American Film,” by Sun Hee Lee, Carleton Coll.

2. “Seeing is Believing: Deconstructing Language, Class, and Violence through Visual Texts in the Nonwestern Literary Survey,” by Peggy Lindsey, Wright State Univ.

141. Spanish II: Peninsular Literature After 1700 A

2:15-5:30 p.m. (Lake Calhoun)

Topic: Changing Views of Nationhood in Spain

Chairs: Kajsa Larson, Univ. of Minnesota, and Malcolm Alan Compitello, Univ. of Arizona

Secretary: Stephen Vilaseca, Pacific Univ.

Session A

2:15-3:45 p.m. (Lake Calhoun)

Chair: Kajsa Larson, Univ. of Minnesota

1. “Past and Present Politics: Visions of the romances fronterizos in García Lorca’s Romancero gitano,” by Evelyn Scaramella, Yale Univ.

2. “Female Martyrs and Tales of Sacrifice: Leftist Views of Nationhood in Spanish Civil War Poetry,” by Kajsa Larson, Univ. of Minnesota

3. “Orality and Literary in Basque Literature,” by Vanesa Arozamena, Univ. of Minnesota

Session B

4:00-5:30 p.m. (Lake Calhoun)

Chair: Malcolm Alan Compitello, Univ. of Arizona

1. “It Hurts to Look at You: The Petrifying Stare in Gabriela Bustelo’s Veo veo,” by Stephen Vilaseca, Pacific Univ.

2. “Okupas, pijos y alternativos: Searching for a Room of Their Own in Spain,” by Marcela Garcés, Univ. of Minnesota

3. “En clave de collage: Identidad, Historia y Literatura en El cuarto de atrás de Carmen Martín Gaite,” by Karin Whitehouse, Univ. of Minnesota

4. “Apropos of Goytisolo’s Critique on Nationhood and Casticismo,” by Marina Martin, St. John’s Univ.

142. Women's Studies

2:15-3:45 p.m. (Cedar Lake)

Topic: Narrating Gender Geographies

Chair: Louise Detwiler, Salisbury Univ.

Secretary: Paula Willoquet-Maricondi, Marist Coll.

1. “Patent Law, Myriad’s BRCA Testing, and the Configuration of Female Subjectivity,” by Kimberly Thomas-Pollei, Univ. of Minnesota

2. “Colonial Desire in El pimer nueva corónica y buen gobierno [The First New Chronicle and Good Government],” by Monica Morales, Univ. of Arizona

3. “The Last Communist Virgin: Sexual Identity Repressed and Gained on the Move,” by Dong Li, Ohio State Univ.

4. “Ana María Moix and Barcelona’s Guache Divine,” by Holly A. Stovall, Western Illinois Univ.

Associated Organizations

143. Medieval Association of the Midwest B

2:15-3:45 p.m. (Wayzata Bay)

(see Session #123 – 10:15 a.m., Saturday)

Special Sessions

144. Book Studies-American Studies C

2:15-3:45 p.m. (Deer Lake)

(see Session #104 – 8:30 a.m., Saturday)

145. Celebrity, Reception, and Literary Production

2:15-3:45 p.m. (Gray’s Bay)

Moderator: Bonnie Carr O’Neill, Mississippi State Univ.

1. “The Case for Vachel Lindsay,” by Mike Chasar, Univ. of Iowa

2. “Caught with Her Pants Down: Celebrity, Embodiment, and Authorship in Cornelia Otis Skinner’s Magazine Writing,” by Jamie Libby Boyle, Univ. of South Carolina

3. “Mark(et)ing Truth: Fraud Convictions and the Disjunction between Celebrity Subject Position and Celebrity Text,” by Katja Lee, Independent Scholar

4. “Hackney’d Perdita: Mary Robinson, Celebrity, and the Sentimental Novel,” by Melissa Sodeman, Coe Coll.

146. Memory, Politics, and Imperiled Bodies

2:15-3:45 p.m. (Maple Lake)

Moderator: Richard Glejzer, North Central Coll.

1. “Embodied Witness: Machsom Watch, Levinas, and Palestinian Justice,” by Andrew Mahlstedt, Univ. of Wisconsin-Madison

2. “Spaces for Critique: Omissions of Memory at the Hiroshima Peace Memorial Museum,” by Jessalyn Richter, Univ. of Wisconsin-Madison

3. “Absent Bodies and Visual Presences in 9/11 Comix,” by Karolyn Steffens, Univ. of Wisconsin-Madison

147. Recasting the Civil War C

2:15-3:45 p.m. (Lafayette Bay)

(see Session #111 – 8:30 a.m., Saturday)

Permanent Sections

148. English II: English Literature 1800-1900 D

4:00-5:30 p.m. (Maple Lake)

(see Session #95 – 8:30 a.m., Saturday)

149. Film I

4:00-5:30 p.m. (Minnesota)

Topic: Food in Film/Food as Film

Chair: Michelle Parke, Michigan State Univ.

Secretary: Roberta Di Carmine, Western Illinois Univ.

1. “‘Tell me what you eat, and I will tell you what you are.’ Food as Signification in Satyajit Ray’s Films,” by Swaralipi Nandi, Kent State Univ.

2. “When Food Is Love: Waitress and a Love Letter Made of Pie,” by Rachel Hawley, Southern Illlinois Univ. Carbondale

3. “Gendered Identity in Italian American Cinema: The Case of Stanley Tucci and Campbell Scott’s Big Night (1996),” by Roberta Di Carmine, Western Illinois Univ.

150. French II

4:00-5:30 p.m. (Cook’s Bay)

Topic: La Guerre: Mémoire, Représentation et Théorie

Chair: Kevin Snorteland, The Ohio State Univ.

Secretary: Florian Vauleon, Stetson Univ.

1. “The War-time Violence of Agrippa d’Aubigné’s Le Printemps,” by Melanie Bowman, Univ. of Minnesota

2. “Discontinuity between History, Memory and Narration in Claude Simon’s Novel,” by Rachel Boué, Columbia Coll. Chicago

3. “Les Femmes dans la Guerre: (Re)ecrire l’Histoire dans ‘Auschwitz et Apres’ de Charlotte Delbo,” by Audrey Brunetaux, Colby Coll.

4. “Eighteenth-century Virtual Warfare in France: The Chessboard as a Philosophical Battle Ground,” by Florian Vauleon, Stetson Univ.

151. German Literature and Culture I-B

4:00-5:30 p.m. (Crystal Lake)

(see Session #135 – 2:15 p.m., Saturday)

152. Italian B

4:00-5:30 p.m. (Birch Lake)

(see Session #137 – 2:15 p.m., Saturday)

153. Luso-Brazilian C

4:00-5:30 p.m. (Lake Harriet)

(see Session #120 – 10:15 a.m., Saturday)

154. Spanish II: Peninsular Literature After 1700 B

4:00-5:30 p.m. (Lake Calhoun)

(see Session #141 – 2:15 p.m., Saturday)

155. Spanish IV: Literary Theory and Hispanic Criticism

4:00-5:30 p.m. (Pine Lake)

Topic: Issues of Gender in Hispanic Literatures

Chair: Robert Lesman, Shippensburg Univ. of Pennsylvania

Secretary: Rudyard Alcocer, Georgia State Univ.

1. “Globalización, género y sociedad post civil: Diamela Eltit y las nuevas ‘super’ formas de violencia,” by Ana Forcinito, Univ. of Minnesota

2. “Reading Chilean National Discourse through Ariel Dorfman,” by Jason Summers, Indiana Univ. Purdue Univ. - Fort Wayne

3. “Late 20th Century Men's Testimonios: Memory and Masculinity in a Transgendered Genre,” by Kimberly Nance, Illinois State Univ.

4. “Masculinity and Patria in Manuel del Cabral’s Compadre Mon,” by Robert Lesman, Shippensburg Univ. of Pennsylvania

Associated Organizations

156. Henry James Society

4:00-5:30 p.m. (Excelsior Bay)

Topic: Henry James and Publicity

Coordinators: Peter Rawlings, Univ. of the West of England, Bristol, UK and Geraldine Murphy, City

Coll., CUNY

1. “Appearing Acts: Celebrity, Biography, and the Spectral in Henry James,” by Christopher Kamerbeek, Univ. of Minnesota

2. “Matters of Fame and Infamy in the Strange Career of The American Scene,” by Peter Kuryla, Belmont Univ.

3. “The Portrait of a Novelist: Henry James as a Literary Character,” by Geraldine Murphy, City Coll., CUNY

157. Medieval Association of the Midwest C

4:00-5:30 p.m. (Wayzata Bay)

(see Session #123 – 10:15 a.m., Saturday)

Special Sessions

158. Book Studies-American Studies D

4:00-5:30 p.m. (Deer Lake)

(see Session #104 – 8:30 a.m., Saturday)

159. Creative Writing Theory and Pedagogy

4:00-5:30 p.m. (Gray’s Bay)

Moderator: Ann Linde, Univ. of Minnesota

1. “Rethinking the Creative Writing Workshop,” by Jenny Dunning, St. Olaf Coll.

2. “Alternative to the Workshop: Creative Writers and Writing Centers,” by Joseph M. Rein, Univ. of Wisconsin-Milwaukee

3. “Composing Creatively: Further Crossing the Creative Writing/Composition Boundaries,” by David Yost and Chris Drew, Univ. of Wisconsin-Milwaukee

4. “Surprise in the Teacher: Toward Reciprocal Writing and Teaching through the Study of Creativity,” by Ann Linde, Univ. of Minnesota

160. Power, Gender and Identity: A Cross-Cultural Perspective

4:00-5:30 p.m. (St. Croix 2)

Moderator: Anna Lisa Ohm, Coll. of St. Benedict/St. John’s Univ.

1. “Salome’s Song and Dance: Projection, Distortion, and Desire Resurrected,” by Karen Erickson, Coll. of St. Benedict/St. John’s Univ.

2. “Teasing Out Gender from Class: Johanna Spyri’s Works,” by Anna Lisa Ohm, Coll. of St. Benedict/St. John’s Univ.

3. “Popular Memoir and Counter Narrative of the Cultural Revolution through a Female Lens,” by Sophia Geng, Coll. of St. Benedict/St. John’s Univ.

161. “Reconstruction is still in abeyance”: Walt Whitman and American Reconstruction Cultural Narratives

4:00-5:30 p.m. (Lafayette Bay)

Moderator: Luke Mancuso, St. John’s Univ.

1. “Planters Hospitable and Nonchalant: Leaves of Grass and the Romance of the Plantation,” by Jeremy Wells, Southern Illinois Univ. Carbondale

2. “‘This Great, White Sepulchre of Washington’: Walt Whitman’s Evolving Representations of the Capital City,” by Eve Rosenbaum, Univ. of Iowa

3. “Transatlantic Whitman: From Bridges to Barriers, E. M. Forster’s Response to Whitman,” by Tatia Jacobson Jordan, Florida State Univ.

162. War, Text, Women, and Power

4:00-5:30 p.m. (Cedar Lake)

Moderator: Jennifer Shaddock, Univ. of Wisconsin-Eau Claire

1. “The Trans-Formative Possibilities of Miss Ogilvy’s Great War,” by Audrey Fessler, Univ. of Wisconsin-Eau Claire

2. “Mary Anne Bell Through Male Eyes: Gaze, Voice, and Subjectivity in Tim O’Brien’s ‘Sweetheart of the Song Tra Bong,’” by Lisa Cooper-Murphy, Univ. of Wisconsin-Eau Claire

3. “Violence and Sexuality in Christa Wolf’s novel Kassandra,” by Claudia Biester, Univ. of Delaware

4. “Fighting Angel, Fallen Woman: Jessica Lynch as Prisoner of Victorian Sexual Iconography,” by Jennifer Shaddock, Univ. of Wisconsin-Eau Claire

SATURDAY EVENING, NOVEMBER 15

163. Members’ Reception

5:15-6:15 p.m. (Hotel Ballroom)

Complimentary wine and hors d’oeuvres, cash bar

164. Staging of Harold Pinter’s “Family Voices”

6:30-8:00 p.m. (St. Croix 1)

Written as a radio play in 1980, Family Voices weaves together the monologues of a mother, a father, and a son. As the three characters share their stories through letters to one another, the tensions of their history become evident. Predictably, the possibility of “a renewed notion of worldwide human solidarity” dissolves, as Austin Quigley has noted, but Pinter offers “a complex means of connecting the disparate dimensions of human experience that will help us recognize and understand collective human strengths and weaknesses.” The evening has been organized by the International Harold Pinter Society and produced by Steinsemble, a performance ensemble devoted to modernist, avant-garde, and experimental theatre.

165. Open Mic, hosted by the Creative Writing Section

8:00-10:00 p.m. (Pine Lake)

Readers can email the M/MLA up to a week before the convention (mmla@uiowa.edu) or show up at the reading to sign up.

166. Film Screening: Cry-Baby

9:00-11:00 p.m. (Crystal Lake)


Organized by David M. Jones, Univ. of Wisconsin-Eau Claire

Cult director John Waters goes mainstream—sort of—in this send-up of 1950s teen melodramas. Heart-throb Johnny Depp stars in the title role as a glamorous delinquent who heads a gang of hoods known as the Drapes. Trouble starts when Cry-Baby falls for a squeaky clean blonde from a rival group, the Squares. Their star-crossed romance sets off a rumble between the warring factions and Cry-Baby ends up doing time in reform school. Chock-full of rock ’n roll and Waters’ usual cavalcade of eccentric celebrities, including Patty Hearst, Iggy Pop and former porn star Traci Lords. (www.rottentomatoes.com)

Running time: 92 minutes, Director’s cut