×

First Class Assignments for Fall 2019 Semester

Professors

Name Course Time Phone/E-mail
Matt Adair Advocacy (Law 410-021) W 3:00-5:00
Mike Alkaraki Advocacy (Law 410-017) W 5:00-7:00
Kristine Argentine Legal Writing I, S. 1 (Law 190-001) M 5:00-7:00
Sabena Auyeung Legal Writing I, S. 19 (Law 190-019) Tu 7:00-9:00
Deborah Baker Legal Writing I, S. 20 (Law 190-020) Th 5:00-7:00
Peter Baroni Illinois Criminal Law and Policy (Law 131-001) Tu 2:00-4:00
Amit Bindra Advocacy
John Blum Government Health Policy (Law 730-001) M 1:00-3:00
Patrick Brankin, Thomas Burney, Gretchen Kubasiak, David Siegal Land Use (Law 350-001) Th 7:00-9:00
John Breen Professional Responsibility (Law 414-001) M W 10:30am-12:00pm
John Bronsteen Law and Psychology (Law 127-001) Tu 3:00-5:00
Samuel Brunson Business Organizations (Law 280-003) Tu/Th 1:30-3:00
Samuel Brunson International Tax (Law 281-001) Sun 9:25am-2:00pm
Katelin Buell Advocacy (Law 410-003) M 5:00-7:00
Kelly Burke Legislation and Political Thought (Law 317-001) M 2:00-4:00
Mary Burns Family Law and Policy
Charmaine Butler Legal Writing I, S. 16 (Law 190-016) Th 12:00-2:00
Charmaine Butler Legal Writing I, S. 25 (Law 190-025) Sa 9:30am-12:00pm
Christine Chabot Administrative Law (Law 221-002) M W 10:30am-12:00pm
Kaitlyn Chenevert Advocacy (Law 410-019) Tu 7:00-9:00
Jean Cocozza Advocacy (Law 410-011) Tu 5:00-7:00
Aisha Cornelius Edwards Criminal Law Practicum (Law 276-001/002) Tu 5:00-6:30
Joe Cronin Advocacy (Law 410-023) Sa 9:30am-12:00pm
Sacha Coupet Child, Parent, and State (Law 601-001) Th 5:00-7:00
Sacha Coupet Torts (Law162-002) M W 2:00-4:00
John Dehn Advanced Law War I (Humanitarian Law and Conflict) (Law 445-001) Tu 5:00-7:00
Michael DiGiannantonio Advocacy (Law 410-009) Tu 5:00-7:00
Andrew Dougherty Legal Writing I, S. 17 (Public Interest) (Law 190-017) W 7:00-9:00
Aaron Dozeman Advocacy (Law 410-013) W 5:00-7:00
Kristin Eiermann Legal Writing I, S. 11 (Law 190-011) Tu 7:00-9:00
Bill Elward Evidence (Law 210-002) M W 7:00-9:00
Lori Fulton Advocacy (Law 410-025) Sa 9:30am-12:00pm
Lori Fulton Legal Writing I, S. 21 (Law 190-021) W 2:00-4:00
James Gathii International Trade Law (Law 176-001) W 2:00-4:00
Eileen Geary Legal Writing I, S. 8 (Law 190-008) Tu 7:00-9:00
Shawn Gebhardt Advocacy (Law 410-005) M 5:00-7:00
Diane Geraghty Administrative Law (Law 221-003) Sun 9:25am-2:00pm
Tatia Gibbons LaForme Legal Writing I, S. 24 (Law 190-024) Sa 9:30am-12:00pm
Jacob Gilbert Legal Writing I, S. 22 (Law 190-022) W 7:00-9:00
Carmen Gonzalez International Environmental Law (Law 387-001) M/W 2:00-4:00
Carmen Gonzalez Torts (Law 162-001) M/W 10:00-12:00
Elizabeth Hady Advocacy (Law 410-010) M 7:00-9:00
James Hagy Advanced Writing for Legal Practice: Business Practice (Law 293-001) M 12:00-2:00
James Hagy Advanced Writing for Legal Practice: Business Practice (Law 293-002) Sun 2:15-4:45
James Hagy Business Practice Transactional Skills (Law 405-001) M 9:00-11:00
Andrea Halverson Legal Writing I, S. 13 (Law 190-013) M 7:00-9:00
Tom Haney International Human Rights (Law 294-001) Tu 2:00-4:00
Maria Hawilo Mass Incarceration (Law 146-001) Tu 2:00-4:00
Lauren Heller Legal Writing I, S. 15 (Law 190-015) Tu 7:00-9:00
Kathleen Hirsman Fundamentals of School Law (Law 198-001) W 5:00-7:00
Cynthia Ho Civil Procedure (Law 113-002) Tu Th 2:00-4:00
Cynthia Ho Intellectual Property Law (Law 377-001) M W 2:00-3:00
David Hollar Advocacy (Law 410-022) W 7:00-9:00
Jeffrey Jamison Alternative Dispute Resolution (Law 556-001) W 4:00-6:00
Juliane Johnson Sexuality and the Law (Law 125-001) Tu 6:00-8:00
Miranda Johnson Education Law Practicum (Law 166-001 and 166-003) M 5:00-6:30
Caroline Kaeb Information Technology and Human Rights Practicum (Law 464-001/002) Tu 4:00-6:00
Yana Karnaukhov Housing Discrimination (Law 222-001) M 5:00-7:00
Michael Kaufman Civil Procedure (Law 113-004) Sun 8:30am-2:00pm
Travis Ketterman Advocacy (Law 410-015) Th 1:00-3:00
Scott Kozlov and Tracy Kepler Professional Responsibility (Law 414-002) Tu 6:00-8:00; Th 6:00-7:00
Diane Larsen Advocacy (Law 410-008) Tu 5:00-7:00
Kristin Leasia Legal Writing I, S. 28 (Law 190-028) Sa 9:30am-12:00pm
Brett Legner Advocacy (Law 410-018) Th 5:00-7:00
Robert Lehrer Remedies (Law 330-001) Tu Th 10:00-12:00
Daniel Lewin Legal Writing I, S. 23 (Law 190-023) M 5:00-7:00
Joellen Lind Satterlee Civil Procedure (Law 113-003) M W 10:00am - 12:00pm
Christina Mahoney Advocacy (Law 410-004) M 5:00-7:00
Marron Mahoney Legal Writing I, S. 26 (Law 190-026) Sa 9:30am-12:00pm
Ken Mastny Advocacy (Law 410-001) Tu 5:00-7:00
Mary McDonnell Legal Writing I. S. 18 (Law 190-018) W 10:00am-12:00pm
Patrick McFadden Estates (Law 250-001) Tu Th 2:00-3:30
Tom Moore Trial Practice I (Law 411-001) Th 6:00-9:00
Margaret Moses International Business Transactions (Law 371-001) Tu Th 10:30am-12:00pm
Margaret Moses International Commercial Arbitration (Law 841-001) Tu Th 3:00-4:30
Patrick Murphy Pre-Trial Litigation: Personal Injury Cases (Law 418-001) M 6:00-8:00
Mike Novy and Rich Witkowski Federal Tax Clinic (Law 483-001) w 10:30-12:30
Maura O'Meara Advocacy (Law 410-012) M 12:00-2:00pm
Jordan Paradise Property (Law 152-001) M W 2:00-4:00
Aubrey Parker Legal Writing I, S. 9 (Law 190-009) M 5:00-7:00
Alan Raphael Criminal Procedure: Investigation (Law 240-001) M W 2:00-3:30
Kevin Rasp Advocacy (Health Law) (Law 410-006) Tu 5:00-7:00
Anne-Marie Rhodes Art Law (Law 476-001) M W 9:00-10:30
Anne-Marie Rhodes Estate and Gift Tax (Law 380-001) M W 12:30-2:00
Kalyani Robbins Property (Law 152-002) Tu Th 10:00-12:00
Henry Rose Property (Law 152-003) Tu Th 2:00-4:00
Richard Rosenberg Business Organizations (Law 270-002) Tu Th 2:00-4:00
Stephen Rushin Evidence (Law 210-001) M W 10:00am-12:00pm
Stephen Rushin Police Accountability (Law 301-001) Tu Th 10:00-11:30am
Sarah Sallen Legal Writing I, S. 10 (Law 190-010) Tu 7:00-9:00
Vincent Samar Jurisprudence I (Law 319-001) Tu/Th 10:00-11:15 and (Law 319-002) Tu/Th 1:00-2:15
Chris Schaeffer Advocacy (Law 410-026) Sa 9:30am-12:00pm
Joseph Schorer Secrued Transactions (Law 231-001) M W 4:00-5:30
Joseph Schorer Structured Finance (Law 472-001) Th 10:00-12:00
Lauren Schroeder Legal Writing I, S. 12 (Child Law) (Law 190-012) W 5:00-7:00
Carina Segalini Legal Writing I, S. 14 (Law 190-014) Tu 5:00-7:00
Karen Shaw Legal Writing I, S. 2 (Health Law) (Law 190-002) Tu 5:00-7:00
Lea Krivinskas Shepard Bankruptcy (Law 233-001) Tu Th 3:00-4:30
Lea Krivinskas Shepard Consumer Law (Law 254-001) M 3:00-5:00
Megan Sheridan Advocacy (Law 410-016) M 10:00am-12:00pm
Dan Shulman Advocacy (Intellectual Property) (Law 410-007) Tu 7:00-9:00
Nathalie Silva Legal Writing I, S. 7 (Law 190-007) Th 5:00-7:00
Skyler Silvertrust Legal Writing I, S. 6 (Law 190-006) W 7:00-9:00
Darryl Simko Legal Writing I, S. 4 (Law 190-004) Tu 5:00-7:00
Larry Singer Health Law: Health Care Business and Finance (Law 741-001) Tu 5:00-7:00; Th 4:00-5:00
Kara Smith and Christian Morgan Advanced Writing for Legal Practice: Intellectual Property (Law 293-005) Tu 6:00-8:00
Sarah Smith Advocacy (Law 410-028) Sa 9:30am-12:00pm
Sarah Toney Legal Writing I, S. 27 (Law 190-027) Sa 9:30am-12:00pm
Barry Sullivan Separation of Powers (Law 287-001) M 4:00-7:00
Jim Tozzi Advocacy (Law 410-020) Th 5:00-7:00
Alex Tsesis First Amendment Rights (Law 220-001) Tu Th 9:30-11:30
Anshuman Vaidya Legal Writing I, S. 3 (Law 190-003) Tu 5:00-7:00
Johanne Verpil-Greer Advocacy (Law 410-024) Sa 9:30am-12:00pm
Sarah Waldeck Torts (Law 162-003) Tu Th 10:00-12:00
Spencer Waller Civil Procedure (Law 113-001) Tu Th 10:00am-12:00pm
Amelia Wallrich Advocacy (Law 410-002) M 7:00-9:00
Jennifer Woods Legal Writing I, S. 5 (Intellectual Property) (Law 190-005) W 5:00-7:00
Keren Zwick Advocacy (Law 410-014) Tu 7:00-9:00