Loyola University Chicago

Faculty Council

Elected Members

AY 2021-2022
(38 current members, 1 vacant seat)

DepartmentName
College of Arts and Sciences - Humanities
(6 Representatives)
Ian Cornelius (English) | 2020-2022
John Donoghue (History) | 2020-2022
Julia Elsky (Modern Languages and Literatures) | 2020-2022
Laura Gawlinski (Classical Studies) | 2021-2023
Benjamin Johnson (History) | 2020-2022
Haysun Kang (Fine & Performing Arts) | 2021-2023
College of Arts and Sciences - Natural Sciences
(4 Representatives)
Jim Devery (Chemistry & Biochemistry) | 2021-2023
Graham Moran (Biochemistry) | 2021-2023
Walter Tangarife (Physics) | 2020-2022
George K. Thiruvathukal (Computer Science) | 2020-2022
College of Arts and Sciences - Social Sciences
(3 Representatives)
Twyla Blackmond Larnell (Political Science) | 2020-2022
Peter Rosenblatt (Sociology) | 2020-2022
1 Vacancy
Arrupe College
(1 Representative) 
H. Lavar Pope (Political Science) | 2020-2022
Quinlan School of Business
(3 Representatives)
Swasti Gupta-Mukherjee (Finance) | 2021-2023
John Nicholas (ISSCM) | 2020-2022
Steven Todd (Finance) | 2020-2022
School of Communication
(1 Representative)
Jessica Brown (Design, Editing, and Multi-Media Journalism) | 2021-2023
School of Education 
(2 Representatives)
Lorenzo Baber (Higher Education) | 2020-2022
Tavis D. Jules (Cultural and Educational Policy Studies) | 2020-2022
School of Environmental Sustainability
(1 Representative) 
Brian Ohsowski (School of Environmental Sustainability) | 2020-2022
Parkinson School of Health Sciences and Public Health
(1 Representative)
Abigail Silva (Public Health Sciences) | 2020-2022
Ex Officio Member Sarita Heer (University Senate, Chairperson)
Institutes and School of Continuing and Professional Studies
(1 Representative)
timone davis (Pastoral Studies) | 2021-2023
*timone uses lower case letters to indicate her decrease as God increases within her
School of Law
(2 Representatives)
Allen Shoenberger (International Human Rights, Constitutional Law, Administrative Law and Comparative Free Speech) | 2020-2022
Spencer Weber Waller (Antitrust, Consumer Protection, Civil Procedure, International Economic Law, and International Litigation) | 2021-2023
Stritch School of Medicine: Basic Sciences
(2 Representatives)
Harel Dahari (Hepatology) | 2021-2023
Qunfeng Dong (Biomedical Informatics) | 2021-2023 
Stritch School of Medicine: Clinical
(6 Representatives)
Stephanie Berg (Hematology/Oncology) | 2021-2023
Amishi Desai (Transplant Nephrology) | 2021-2023
Michael Haske (Anesthesiology) | 2021-2023
Jolie Holschen (Emergency Medicine & Sports Medicine) | 2021-2023
Purvi Patel (Trauma) | 2020-2022
Krishna Raghavan (Medicine) | 2020-2022
Marcella Niehoff School of Nursing
(2 Representatives)
Joanne Dunderdale (Simulation) | 2021-2023
Jenny O'Rourke (Nursing) | 2020-2022
School of Social Work
(1 Representative)
Michael P. Dentato (Social Work) | 2021-2023
University Libraries
(2 Representatives)
Terri Artemchik (Cudahy Library Research & Learning) | 2020-2022
Niamh McGuigan (Cudahy Library Research & Learning) | 2021-2023